Hyundai i Kia zapłacą za fałszywe dane o zużyciu paliwa

opublikowano: 04-11-2014, 12:16

Koreańscy producenci samochodów koncerny Hyundai Motor i powiązana z nim Kia Motors będą musieli zapłacić łącznie 350 mln USD kary na amerykańskim rynku w związku z podawaniem nieprawdziwych danych o zużyciu paliwa, informuje Reuters.

To najwyższa jak do tej pory grzywną za tego typu wykroczenie. Wartość kary jest niemal porównywalna z kwotą (395 mln USD) jaką koncerny zgodziły się zapłacić w grudniu ubiegłego roku właścicielom aut by zakończyć ich roszczenia.

„To bardzo ważna informacja i sygnał dla producentów aut na całym świecie, którzy muszą działać zgodnie z prawem” – twierdzi prokurator generalny Eric Holder.

Zgodnie z porozumieniem jakie zawarto z Amerykańską Agencją Ochrony Środowiska, Departamentem Sprawiedliwości i California Air Resources Board, a dotyczącą 1,2 mln pojazdów osobowych i terenowych, południowokoreańskie koncerny zapłacą 100 mln USD kary bezpośredniej, będą zmuszone wydać 50 mln USD by zapobiec ewentualnym przyszłym naruszeniom oraz stracą kredyty związane z emisją gazów cieplarnianych, których wartość szacuje się na 200 mln USD.

W listopadzie 2012 roku, Hyundai i Kia przyznały, że zawyżały dystans jaki pojazdy mogły przejechać na galonie benzyny o co najmniej jedną milę. Agencja Ochrony Środowiska znalazła tego typu błędy w przypadku 13 modeli Hyundai i Kia z lat 2011-2013. Hyundai zobowiązał się wówczas do zmniejszenia podawanego przez siebie dystansu od 1 do 2 mil na galon.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane