I co dalej panie Powell?

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 18-03-2021, 12:32

Dolar cofnięciu się w środę wieczorem, w czwartek ponownie zyskuje przegrywając tylko z kilkoma walutami.

Przekaz z FED tylko pozornie był "gołębi", co pokazują dynamicznie pnące się dzisiaj rentowności amerykańskich obligacji - dla papierów 10-letnich osiągnięty został nowy lokalny szczyt przy 1,73 proc. Rynek obnaża tym samym "fałsz" słów Jerome Powella, który powtórzył wczoraj, że nie będzie warunków do podwyżki stóp procentowych przed końcem 2023 r. Na taki scenariusz teoretycznie wskazuje też tzw. dot-plot, czyli wykres oczekiwań członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, gdyby nie drobne niuanse. Względem typowań z grudnia już czterech (wcześniej jeden) na osiemnastu decydentów nie wyklucza podwyżki stóp już w tym przyszłym roku, a siedmiu (wcześniej pięciu) typuje na taki ruch w 2023 r. Teoretycznie to wciąż mniejszość, ale rosnąca w siłę - niemniej szef FED podczas wczorajszej konferencji wyraźnie to bagatelizował. Wczoraj wieczorem rynek skupił się na projekcjach makro - oczekiwania wobec dynamiki PKB poszły w górę (zwłaszcza na ten rok), co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę wyraźne wsparcie fiskalne, co również przełoży się na wzrost inflacji bazowej w tym roku do 2,4 proc. (ponad cel 2,0 proc.). Powell zapewnia, że będzie to przejściowe (na co wskazuje też projekcja), ale chyba coraz trudniej będzie w to uwierzyć rynkom. Rezerwa Federalna stąpa po cienkiej linie kreowanych przez siebie oczekiwań i nadal prowokuje rynki finansowe, aby te mówiły "sprawdzam!".

Dzisiaj naprawdę niewiele jest walut silniejszych od dolara. W grupie G-10 nieznacznie wybija się dolar australijski, choć jego przewaga została w ostatnich godzinach zredukowana. Niemniej zaznaczmy, że opublikowane dane z lokalnego rynku pracy wypadły w lutym znacznie lepiej od oczekiwań (zatrudnienie wzrosło o 88,7 tys., a stopa bezrobocia spadła o 5,8 proc.). Najsłabszy w zestawieniach jest nasz region, co tłumaczy się negatywnym wpływem lockdownów na prognozy wzrostu PKB w tym roku. W grupie G-10 słabo wypadają korony skandynawskie, co potwierdza utrzymujący się tryb risk-off. EUR/USD po wczorajszym wyskoku do 1,1990 dzisiaj spada poniżej 1,1950. W depeszach agencyjnych możemy znaleźć mało znaczącą informację o czwartej kadencji dla holenderskiego premiera Marka Rutte. Wydaje się, że większy wpływ na euro będą mieć informacje, a bardziej oczekiwania, wobec dalszych szczepień w UE.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

USDNOK - budujący przekaz z Norges Banku

Dzisiaj Bank Norwegii nie zmienił parametrów polityki monetarnej, ale przedstawił bardziej budujące projekcje makro. Na ich bazie rynek w większym stopniu wycenia ruch w górę na stopach już w przyszłym roku. Wyraźnie w górę poszły szacunki dla inflacji i trudno już wobec nich przejść obojętnie - to zasługa szybciej odbudowującego się popytu wewnętrznego. W efekcie inwestorzy w pełni wyceniają podwyżkę stóp o 25 p.b. do marca 2022 r., a sam Norges Bank nie wyklucza wręcz dwóch ruchów w przyszłym roku (do 0,50 proc.).

Taki obrót spraw stwarza szanse dla korony norweskiej - na wykresie USDNOK widać, że od pewnego czasu dominuje szeroki trend boczny, z którego możemy ostatecznie wyjść dołem. Dla NOK, podobnie jak dla CAD budująca się też sytuacja na rynku ropy naftowej, ale i też dobre prognozy dla całego rynku surowców na lata 2021-22.

Korona norweska to teoretycznie wrażliwa waluta na wahania globalnego ryzyka. Dlatego wspomniane wybicie z konsolidacji USDNOK dołem może mieć miejsce dopiero, kiedy ustabilizuje się sytuacja wokół amerykańskiego długu - a tu emocje pomału zbliżają się do zenitu.

OKIEM ANALITYKA - I co dalej panie Powell?

Po wczorajszym przekazie z FED uderza coraz większa różnica w postrzeganiu rzeczywistości przez Jerome Powella, a rynki finansowe. Na tyle, że szef FED pośrednio przyznaje, że nie będzie zwracał zbytnio uwagi na ich projekcje, których wyznacznikiem są rentowności obligacji. Ich wzrost jest już coraz wyraźniejszy, co dzisiaj nie pozostaje bez wpływu na inne klasy aktywów. Czy rynek chce sprawdzić determinację decydentów w Rezerwie Federalnej, którzy zdają się uważać, że sytuacja jest pod kontrolą? Tak czy inaczej wkraczamy w ciekawy okres, gdzie dodatkowo coraz wyraźniejsza staje się polaryzacja pomiędzy tymi krajami, które są zaawansowane w procesie szczepień, a te które wciąż w tym temacie raczkują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane