I tak źle, i tak niedobrze

Jacek Zalewski
opublikowano: 02-10-2003, 00:00

Chcąc odpowiedzialnie decydować w sprawie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Komisja Finansów Publicznych powinna mieć pełne rozeznanie, jakie ubytki dla budżetu państwa przyniesie wprowadzenie stawki 19 proc.

Jeżeli w ustawie pozostanie zapis z „poprawki posła Czerniawskiego”, że na jednolitą stawkę 19 proc. będą mogli zdecydować się tylko podatnicy, którzy „przez cały rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą” — to narażamy się na orzeczenie TK o niekonstytucyjności takiego przepisu i musimy się zabezpieczyć przed jego konsekwencjami.

Natomiast jeśli ograniczenia nie będzie, to sprawą zasadniczą staje się wpływ nowelizacji ustawy o PIT dla dochodów budżetu państwa. Powinniśmy uzyskać z Ministerstwa Finansów dokładne wyliczenie, jaka będzie skala ubytków związana z przechodzeniem najlepiej zarabiających — głównie podatników z trzeciego przedziału — na samozatrudnienie. Że będą przechodzić — to oczywiste, bo będzie im się to opłacać. Trzeba przyjąć minimalne i maksymalne szacunki tego zjawiska. Według moich obliczeń, przechodzenie na samozatrudnienie bez ograniczeń będzie kosztować budżet co najmniej miliard złotych, a może kosztować nawet trzy miliardy. A przecież deficytu już zwiększać nie można...

J. Lisak przewodniczący klubu Unii Pracy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / I tak źle, i tak niedobrze