IATA: rośnie pasażerski ruch lotniczy

opublikowano: 11-01-2017, 13:56

O 7,6 proc. wzrósł lotniczy ruch pasażerski w listopadzie 2016 r. To najwyższa dynamika wskaźnika od od dziewięciu miesięcy, wynika z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, na które powołuje się Reuters.

Organizacja podkreśla odbicie zauważalne na europejskim rynku. Popyt na usługi przewoźników zwiększył się bowiem o 8,3 proc. , co zdaniem IATA sugeruje, że region odżył po okresie niepewności wywołanej atakami terrorystycznymi i polityką.

Zobacz więcej

Samolot, lotnisko, pasażerowie

Istock

Z kolei wskaźnik potencjału przewozowego wzrósł mniej niż popyt, notując zwyżkę o 6,5 proc. Natomiast wskaźnik obłożenia, wskazujący jak zapełnione były samoloty w trakcie lotów podskoczył o 0,8 proc. do rekordowego poziomu 78,9 proc.

IATA oczekuje, że po osiągnięciu szczytu rentowności w 2016 r. bieżący rok będzie prawdopodobnie stał pod znakiem jej spadku.

Powodem do obaw, będzie zagrożenie terroryzmem, pytanie o trwałość ożywienia gospodarczego, wzrost cen ropy naftowej oraz rosnące protekcjonistyczna retoryka – ocenia Alexandre de Juniac, szef IATA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu