IATA: w 2003 roku pasażerskie przewozy lotnicze spadły o 2,4 proc.

29-01-2004, 11:38

Ruch pasażerski na międzynarodowych trasach spadł w 2003 roku o 2,4 proc., poinformowała IATA, organizacja skupiająca największych na świecie przewoźników lotniczych. Mniejsze zainteresowanie tego typu usługami wynikało m.in. z wojny w Iraku, jak i epidemii SARS.

Mimo spadku przewozów lotniczych w ubiegłym roku IATA oczekuje, że już w obecnym wzrosną one o 7-8 proc. Wyraźne sygnały poprawy koniunktury widać było już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W grudniu ruch pasażerski na trasach międzynarodowych był wyższy o 5,2 proc. niż rok wcześniej. Największy wzrost zanotowano na Bliskim Wschodzie, gdzie był on aż 27 proc. wyższy niż w grudniu 2002 roku.

Choć w 2003 roku wiele linii lotniczych ograniczało zdolności przewozowe w celu redukcji kosztów, w skali globalnej wzrosły one minimalnie, o 0,1 proc.

Do IATA należy 275 przewoźników lotniczych ze 136 krajów. Reprezentują oni 98 proc. rynku przewozów lotniczych.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IATA: w 2003 roku pasażerskie przewozy lotnicze spadły o 2,4 proc.