Iberdrola chce sprzedać udziały w wiatrowych aktywach w Niemczech

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-04-2022, 15:43

Koncern Iberdrola, hiszpański gigant sektora użyteczności zamierza pozyskać nowych inwestorów dla swojej działalności w Niemczech. Firma chce sprzedać mniejszościowe udziały w trzech projektach wiatrowych na Morzu Bałtyckim, informują źródła agencji Reuters.

fot. Unsplash

Taka sprzedaż jest powszechnie spotykanym rozwiązaniem w tym sektorze, gdyż budowa morskich farm wiatrowych jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, dlatego pożądane jest wsparciem finansowe. W takich przypadkach dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. fundusze inwestycyjne. Reuters przypomina, że w 2019 r. Iberdrola sprzedała 40 proc. udziałów w lokalizacji East Anglia One na brytyjskim Morzu Północnym funduszowi Macquarie's Green Investment Group.

Pomysł sprzedaży udziałów w aktywach na Morzu Bałtyckim pojawił się już w listopadzie ubiegłego roku,. a do jego przeprowadzenia zatrudnione zostały banki Santander i Bank of America. Firma zapowiedziała inwestycje o wartości 800 mln EUR w Windanker i 2,5 mld EUR w Baltic Eagle i Wikinger.

Niemieckie projekty Iberdroli mają mieć po uruchomieniu moc około 1,1 GW, co odpowiada mniej więcej dwóm elektrowniom węglowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane