Iberia MC odpiera zarzuty dealerów Nowa umowa Odejdą najsłabsi

Paweł Janas
16-11-2000, 00:00

Iberia MC odpiera zarzuty dealerów

Iberia Motor Company zarzuca Stowarzyszeniu Dealerów Marki Seat pomówienie, szkalowanie dobrego imienia firmy oraz ujawnienie tajemnicy handlowej. Rozważa skierowanie wniosku do prokuratury.

Krystian Poloczek, prezes zarządu firmy Iberia Motor Company, rozważa złożenie do prokuratury wniosku przeciwko Stowarzyszeniu Dealerów Marki Seat. IMC zarzuca członkom stowarzyszenia pomówienie, szkalowanie dobrego imienia firmy oraz ujawnienie tajemnicy handlowej. Jest to odpowiedź na oskarżenia dealerów, że strony umowy dealerskiej nie są równo traktowane. Niedawno władze stowarzyszenia złożyły wnioski do prokuratury oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko IMC.

Nowa umowa

IMC nie wyklucza jednak dialogu ze stowarzyszeniem. Krystian Poloczek podkreśla, że organizacja nie jest reprezentatywna, a w składzie stowarzyszenia zapewne są również byli dealerzy Seata. Przyznaje jednak, że umowa dealerska powstała na początku lat dziewięćdziesiątych i nie odpowiada już dzisiejszym realiom rynkowym.

— Przygotowujemy nową umowę. Na początku grudnia trafi ona do dealerów do konsultacji, a najpóźniej 1 marca 2001 r. będą mogli ją podpisać. Prace nad tym dokumentem trwają od dłuższego czasu i nie mają związku z zarzutami stawianymi nam przez stowarzyszenie — twierdzi Krystian Poloczek.

Prezes IMC podkreśla, że umowa jest bardziej partnerska od poprzedniej oraz że nie znajdą się w niej niektóre krytykowane przez stowarzyszenie zapisy, np. o karnych odsetkach wynoszących obecnie aż 0,3 proc. za każdy dzień zwłoki w płatności.

Odejdą najsłabsi

Prezes Poloczek odpiera zarzuty, że zwalniani są dealerzy działający w stowarzyszeniu.

— Nie wykluczamy wypowiadania umów dealerskich. Będzie to jednak związane wyłącznie z negatywną oceną pracy — twierdzi Krystian Poloczek

Podkreśla też, że co miesiąc odbywają się spotkania z najlepszą dziesiątką dealerów. Konsultowane są z nimi najważniejsze problemy sieci. Prezes zapewnia również, że partnerzy IMC korzystają ze wsparcia finansowego importera.

Jego zdaniem, spór ze stowarzyszeniem nie powinien przesłaniać podstawowego celu działalności firmy jakim jest wzrost sprzedaży samochodów. Do końca 2010 r. liczba dealerów ma wzrosnąć z 54 do 72. W tym samym czasie firma zamierza zwiększyć swój udział w rynku z 2 do minimum 3,5 proc. Do końca tego roku IMC chce sprzedać w Polsce 11 tys. aut osobowych.

— Planujemy powiększenie magazynu części zamiennych w Piastowie. Inwestycja będzie kosztowała 5-7 mln zł. Prace ruszą w przyszłym roku. Chcemy też utworzyć firmę zajmującą się wypożyczaniem samochodów — mówi prezes Poloczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Iberia MC odpiera zarzuty dealerów Nowa umowa Odejdą najsłabsi