Iberia ze względów finansowych wybrała Airbusa, nie Boeinga

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 16:01

Fiaskiem zakończyły się rozmowy między hiszpańskimi liniami lotniczymi Iberia a koncernem Boeinga w sprawie zakupu amerykańskich samolotów - oświadczył w czwartek przedstawiciel Boeinga.

Fiaskiem zakończyły się rozmowy między hiszpańskimi liniami lotniczymi Iberia a koncernem Boeinga w sprawie zakupu amerykańskich samolotów - oświadczył w czwartek przedstawiciel Boeinga.

    Wiceprezes ds. marketingu Boeinga, Randolph Baseler, powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że "obie strony (Iberia i Boeing) nie doszły do interesującego dla nich porozumienia finansowego" i dlatego Hiszpanie zdecydowali się na Airbusa.

    "Bardzo nam przykro, że nie uzyskaliśmy tak ważnego kontraktu", jakim jest umowa w sprawie odnowy flotylli latającej towarzystwa Iberia - dodał Baseler. 

    Iberia już 25 lutego podjęła decyzję w sprawie zakupu kosztem 3,6 miliarda euro 79 samolotów z rodziny Airbusa A-320, aby odnowić sprzęt latający średniego i dalekiego zasięgu.

    Kontrakt obejmuje 30 samolotów, których dokładną charakterystykę już ustalono, i 49 maszyn bez ustalania szczegółów. Zostaną dostarczone w latach 2006-2011.

    Zastąpią one 19 samolotów MD-87, 13 maszyn MD-88, siedem Boeingów 575 i najstarsze Airbusy 320.  

    Hiszpańskie Linie Lotnicze Iberia przyjęły propozycję Airbusa i kupią samoloty europejskiego producenta za kwotę 3,6 miliarda euro.

    Baseler, wyrażając żal z powodu nieosiągnięcia porozumienia z Iberią, podkreślił, iż Boeing 737 "jest znacznie nowocześniejszy", a koszty jego eksploatacji są dużo niższe, aniżeli Airbusa A-320.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane