IBM: Małe i średnie firmy mogą zwiększać nakłady na IT

Marcin Droba (ISB)
02-10-2008, 13:46

Około 86% średnich firm spodziewa się w  najbliższym czasie znaczącej zmiany w swojej działalności, wynika z IBM Global CEO Study przeprowadzonego przez koncern IBM. Polskie spółki z sektora małych i  średnich przedsiębiorstw (MŚP) należą do najbardziej innowacyjnych, wynika z  wypowiedzi dyrektora operacyjnego sektora MSP IBM Polska Sławomira Wronki dla agencji ISB.

"Z naszych doświadczeń wynika, że tendencje, na które wskazuje raport, dotyczą również polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział Wronka w rozmowie z ISB. W praktyce oznacza to m.in., że małe i średnie firmy z Polski coraz rzadziej wybierają "pudełkowe" rozwiązania informatyczne, a częściej szukają rozwiązań dedykowanych.

"Mniejsze firmy szukają rozwiązań szytych na miarę, nawet SAP, które do niedawna kojarzyły się tylko z dużymi przedsiębiorstwami" - powiedział Wronka.

"Tendencje zauważane na całym świecie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw są widoczne również w Polsce w tym segmencie rynku. Firmy te są dynamiczne, otwarte na zmiany na rynku, coraz więcej polskich przedsiębiorców wkracza na zagraniczne rynki i świetnie na nich prosperuje" - dodał Wronka. Zgodnie z raportami IDC, wzrost inwestycji na IT w Polsce w najbliższych latach może wynieść ok. 9% r/r.

"Zgadzam się z analizami, które wskazują, że wzrost nakładów na usługi IT będzie szybszy niż na sprzęt" - powiedział Wronka. Zaznaczył, że IBM, również w Polsce, jest gotowy na taką zmianę na rynku. Oznacza to m.in. że koncern stawia na usługi, jest bardziej aktywny jako integrator, rozszerza ofertę konsultingową (w tym dla MŚP) i outsourcingową.

Z raportu IBM wynika, że choć 86% ankietowanych firm spodziewa się zmian czynników rynku zewnętrznego, wymagań umiejętności zawodowych i potrzeby dostosowania się do przepisów, tylko 57% ocenia, że potrafi zarządzać zmianami.

Wyniki raportu oparte są na serii wywiadów przeprowadzonych przez IBM Global Business Services pod koniec 2007 i w pierwszym kwartale 2008 roku. W ankietach wzięło udział 1130 dyrektorów generalnych, liderów sektora prywatnego i publicznego z 40 krajów, reprezentujących przedsiębiorstwa o różnych rozmiarach i różne gałęzie przemysłu. Konsultanci IBM przeprowadzili ponad 1000 rozmów podczas spotkań, natomiast pozostałą część zrealizowano we współpracy z ośrodkiem badawczym The Economist Intelligence Unit (EIU).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Droba (ISB)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IBM: Małe i średnie firmy mogą zwiększać nakłady na IT