IBnGR: Deficyt sektora finansów publicznych w 2007 r. wzrośnie do 3,9% PKB

opublikowano: 14-06-2007, 16:04

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) szacuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2007 roku wyniesie 3,9% PKB, czyli wzrośnie o 0,3 pkt proc. wobec 2006 roku.

Wynika to głównie z większego o 5,2 mld zł planowanego deficytu budżetu państwa od zrealizowanego w ub. roku. Zakładana niewielka aprecjacja złotego powoduje nieznaczne obniżenie wskaźnika, które jednak nie równoważy skutków wyższego deficytu.

"W pierwszym kwartale zrealizowano 24,2% planowanych dochodów i 23,3% planowanych wydatków budżetu państwa, osiągając wyniki zgodne z ustalonym harmonogramem. Widoczny jest pozytywny wpływ dobrej koniunktury gospodarczej na budżet - w pierwszym kwartale 2007 r. dochody były aż o 18,4% większe niż przed rokiem" - napisali w czwartkowym komunikacie eksperci IBnGR.

W tym okresie także przychody i wydatki największych funduszy celowych realizowane były zgodnie z planem. IBnGR odnotował również dalsze zmniejszenie zadłużenia Funduszu Pracy oraz poprawę sytuacji jednostek samorządu terytorialnego (JST), które powinny w tym roku zanotować 9-proc. wzrost przychodów. W sumie JST w 2007 roku będą miały do dyspozycji 130 mld zł.

"Dług Skarbu Państwa wyniósł na koniec pierwszego kwartału 2007 r. 491,7 mld zł, czyli o 13,2 mld zł więcej niż w końcu roku 2006. Przyrost długu Skarbu Państwa o ponad 5 mld zł przekroczył deficyt budżetu państwa z pierwszego kwartału" - ostrzega jednak IBnGR .

Eksperci Instytutu zwracają dodatkowo uwagę na finanse Narodowego Funduszu Zdrowia.

"W ubiegłym roku NFZ pozyskał prawie o 10% wyższe przychody niż w 2005 roku. Co ciekawe, mimo że zrealizowane przychody były około 0,5 mld zł większe od przychodów planowanych, to NFZ nie zrealizował planu kosztów, w tym także kosztów realizacji zadań statutowych. Wyższe wykonanie planu przychodów oraz niższe wykonanie planu wydatków zaowocowało nieplanowaną nadwyżką NFZ na kwotę 867,9 mln zł. Mimo to Fundusz nie zrealizował planu wydatków w ani jednej kategorii świadczeń" - podkreśla IBnGR

W efekcie stosunek deficytu budżetowego w stosunku do PKB na rok 2007 wyniesie, zdaniem IBnGR, 3,9% i będzie o 0,3 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IBnGR: Deficyt sektora finansów publicznych w 2007 r. wzrośnie do 3,9% PKB