IBnGR obniża prognozę deficytu budżetu w 2005 roku do ok. 39,4 mld zł

Internet Securities
opublikowano: 21-11-2005, 16:01

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) przewiduje, że deficyt budżetu w 2005 roku będzie niższy od planu i wyniesie ok. 39,4 mld zł dzięki wyższym dochodom o ok. 1,6% oraz dzięki oszczędnościom w wydatkach, powiedział w poniedziałek Wojciech Misiąg, ekspert IBnGR.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) przewiduje, że deficyt budżetu w 2005 roku będzie niższy od planu i wyniesie ok. 39,4 mld zł dzięki wyższym dochodom o ok. 1,6% oraz dzięki oszczędnościom w wydatkach, powiedział w poniedziałek Wojciech Misiąg, ekspert IBnGR.

Według IBnGR, wydatki budżetu państwa wyniosą w 2005 roku 216,9 mld zł (czyli 98,1% planu), a deficyt zostanie zmniejszony do 39,4 mld zł, czyli ok. 4,2% Produktu Krajowego Brutto (PKB).

IBnGR zalicza do wydatków budżetowych środki refundowane Funduszu Ubezpieczeń Spolecznych (FUS) z tytułu przekazywania składek do OFE, co w budżecie zostało potraktowane jako rozchody budżetowe, a nie jako normalny wydatek. W ujęciu IBnGR deficyt miał wynieść 46,29 mld zł w 2005 roku, zaś według ostatnich rządowych szacunków wykonania tegorocznego budżetu – 32,58 mld zł.

„Bardzo dobre wyniki budżetu państwa w trzecim kwartale skłoniły nas do wyraźnej korekty prognozy budżetowej. Obecnie oceniamy, że dochody budżetu państwa (po odliczeniu nieprawidłowo zaliczonych do dochodów tego roku 2 mld zł z VAT) będą o około 1,6% wyższe od planowanych” – powiedział Misiąg podczas konferencji prasowej.

Dodał, że niskie wydatki w trzecim kwartale wskazują na to, że wydatki budżetowe w skali całego roku będą niższe od planowanych przy czym zasadniczy wpływ na to mają opóźnienia realizacji zadań wspieranych środkami z Unii Europejskiej. Jest więc prawdopodobne, że dobre wyniki 2005 roku osiągnięte zostaną w znacznej mierze wskutek przeniesienia znaczących wydatków na rok 2006.

„Deficyt może być niższy o 6,5-7 mld zł, z czego 2,5 mld zł będzie osiągnięte na dochodach plus ok. 4 mld zł oszczędności w wydatkach” – powiedział Misiąg.

W ujęciu IBnGR, dochody budżetu po trzech kwartałach wyniosły 131,04 mld zł, czyli 75,0% rocznego planu, zaś wydatki – 159,88 mld zł, czyli 72,3% planu, zaś sam deficyt wyniósł po trzech kwartałach 28,8 mld zł.

Według Ministerstwa Finansów deficyt budżetu po dziewięciu miesiącach wyniósł 17,78 mld zł, czyli 50,8% rocznego planu.

Misiąg powiedział też, że dobra sytuacja budżetowa przyczyniła się też do tego, że dług publiczny w pierwszej połowie roku spadł poniżej poziomu 50% do PKB i wyniósł 49,9%.

Dodał jednak, że w drugiej połowie roku prawdopodobnie wzrośnie i na koniec roku może nieznacznie przekroczyć 50% PKB.

„Jednak to przekroczenie nie musi mieć miejsca, bo w trzecim kwartale budżet państwa miał nadwyżkę – więcej dochodów niż wydatków – i nie ma kłopotów z finansowaniem deficytu budżetowego” – powiedział.

Konstytucyjny limit długu publicznego, powiększonego o gwarancje i poręczenia Skarbu Państwa, w stosunku do PKB – a także jedno z kryteriów z Maastricht – to 60%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IBnGR obniża prognozę deficytu budżetu w 2005 roku do ok. 39,4 mld zł