IBnGR: tempo wzrostu PKB w IV kwartale wyniesie 4,7 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 13:28

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie szybsze i wyniesie 4,7 proc. Instytut spodziewa się również istotnego spadku bezrobocia w ciągu najbliższych dwóch lat.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie szybsze i wyniesie 4,7 proc. Instytut spodziewa się również istotnego spadku bezrobocia w ciągu najbliższych dwóch lat.

    Eksperci Instytutu szacują, że tempo wzrostu PKB w roku 2005 wyniesie 3,3 proc., a w IV kwartale wzrost gospodarczy przyspieszy i wyniesie 4,7 proc. Ich zdaniem, wyższe tempo wzrostu PKB jest w dużej mierze wynikiem efektów statystycznych - w pierwszych kwartałach punktem odniesienia była pierwsza połowa roku 2004, kiedy tempo wzrostu PKB było bardzo wysokie, ze względu na przygotowania do akcesji. Prognozowany jest również szybki wzrost PKB w latach przyszłych.

    "W kolejnych latach IBnGR spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu PKB, które wyniesie 4,5 proc. w roku 2006 i 5,0 proc. w roku 2007. W roku 2006, ze względu na efekty statystyczne, najszybszego tempa wzrostu PKB należy spodziewać się w pierwszym kwartale (4,9 proc.), a najniższego w czwartym kwartale (4,1 proc.)" - napisali eksperci Instytutu w materiałach przygotowanych na konferencję prasową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane