IBnGR: województwo śląskie najatrakcyjniejsze dla inwestorów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-11-2006, 14:27

Najatrakcyjniejszym dla inwestorów województwem jest, podobnie jak w roku ubiegłym, woj. śląskie - wynika z opublikowanego w środę raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR)

Najatrakcyjniejszym dla inwestorów województwem jest, podobnie jak w roku ubiegłym, woj. śląskie - wynika z opublikowanego w środę raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR)

Na drugim miejscu w raporcie "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2006" uplasowało się województwo mazowieckie, a na trzecim dolnośląskie, które - w porównaniu z ubiegłoroczną edycją - awansowało, spychając na czwartą pozycję woj. małopolskie.

W raporcie oceniana jest atrakcyjność inwestycyjna województw i regionów w kategoriach cząstkowych: dla działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowanej technologicznie oraz atrakcyjność z uwzględnieniem wszystkich czynników.

Uwzględniono kilkadziesiąt wskaźników wpływających na atrakcyjność inwestycyjną, m.in.: dostępność transportową, zasoby i koszty pracy, chłonność rynku zbytu, infrastrukturę gospodarczą, ale także aktywność województw wobec inwestorów.

Jak wyjaśnił Tomasz Kalinowski z IBnGR, współautor raportu i kierownik związanego z nim projektu badawczego, nie zawsze województwa z dobrą infrastrukturą i zasobami pracy są najaktywniejsze w pozyskiwaniu inwestorów. Dobrym przykładem województwa aktywnego jest Dolnośląskie, które właśnie dzięki promocji awansowało w ostatnim zestawieniu.

Atrakcyjność przemysłowa uwzględnia lokalizacje atrakcyjne dla przemysłu kapitało- i pracochłonnego i według raportu, najlepiej oceniane pod tym względem są: centralny Śląsk, region rybnicko- jastrzębski i jeleniogórsko-wałbrzyski. Byli to także faworyci ubiegłorocznego zestawienia. W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem awansował podregion legnicki (ze względu na specjalną strefę ekonomiczną) oraz łódzki (m.in. z uwagi na uruchomienie kolejnego odcinka autostrady Łódź-Poznań).

Regiony atrakcyjne dla działalności usługowej to te z dużymi aglomeracjami, z dobrą infrastrukturą transportową i wykwalifikowaną kadrą - mówił współautor raportu Maciej Tarkowski. Faworyci inwestorów w branży usługowej to regiony: warszawski, śląski, wrocławski i krakowsko-tarnowski.

Region Warszawy, aglomeracja Śląska, region Wrocławia i Krakowa to także - zdaniem ankietowanych przy opracowaniu raportu inwestorów i instytucji - najlepsze lokalizacje dla działalności zaawansowanej technologicznie. Znaczenie ma tu lokalizacja ośrodków akademickich i jednostek badawczo-rozwojowych.

Raport zawiera też ranking województw, uwzględniający wskaźnik zbiorczy atrakcyjności inwestycyjnej, który jest "mieszanką" poprzednich rankingów cząstkowych. Najlepiej wypadają województwa: śląskie, mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie; z kolei na ostatnich miejscach w rankingu są województwa wschodnie: podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i warmińsko- mazurskie.

Raport opublikowano we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

Przy okazji prezentacji raportu, prezes PAIiIZ Andrzej Kanthak poinformował, że wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w Polsce po trzech kwartałach br. wyniosła ok. 7 mld dolarów. Jego zdaniem w całym 2006 r. inwestycje te mogą przekroczyć 10 mld dolarów.

W pierwszym półroczu 2006 r. FDI wyniosły 5,760 mld USD, czyli 4,739 mld euro. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IBnGR: województwo śląskie najatrakcyjniejsze dla inwestorów