IBnGR: zapowiedź dymisji Millera osłabi złotego

26-03-2004, 19:47

PAP: Zapowiedź dymisji premiera Leszka Millera nie będzie miała większego wpływu na całą gospodarkę. Spowoduje

zaś osłabienie złotego. Wahania kursu naszej waluty będą tym większe, im dłużej nie będzie wiadomo, kto będzie nowym premierem - powiedział w piątek PAP Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W piątek premier Leszek Miller zapowiedział, że 2 maja br. poda się do dymisji. Prezydent Aleksander Kwaśniewski zadeklarował, że przyjmie dymisję całego rządu.

"Myślę, że zawirowania na rynku walutowym będą krótkookresowe. Wiadomość została podana przed weekendem, więc inwestorzy będą mieli dwa dni na ochłonięcie" - powiedział Wyżnikiewicz.

Teraz istotne będzie, kiedy i kto zostanie nowym premierem. Powinna to być osoba z dużym doświadczeniem, ciesząca się

zaufaniem rynków finansowych, wtedy złoty może się nawet umocnić.

"Takim zaufaniem cieszy się wicepremier Jerzy Hausner. Jest znany z pomysłów mających doprowadzić do poprawy finansów publicznych. Mówi się też o prof. Marku Belce, byłby to dobry kandydat na premiera" - powiedział.

Dodał, że zachwianie naszej gospodarki mogłoby nastąpić w sytuacji, gdyby np. nowy premier zdecydował się na nowelizację tegorocznego budżetu.

Zdaniem Wyżnikiewicza największym osiągnięciem Leszka Millera jest doprowadzenie do akcesji z Unią Europejską, a porażką niezrealizowanie programu wyborczego, w tym niewdrożenie gospodarczego programu dla przedsiębiorczości; chodzi o pakiety "Przede Wszystkim Przedsiębiorczość" oraz "Pierwsza Praca".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IBnGR: zapowiedź dymisji Millera osłabi złotego