Idą święta. Instytu walczą o premie

Kamil Koprowicz
opublikowano: 19-12-2011, 00:00

Światowy zlot czarownic miał spokojny prze Na co zwrócić uwagę w tym tygodniu? Oto krótkie kalendarium

Wpiątek wygasały grudniowe instrumenty pochodne. Było spokojnie wszędzie, tylko nie na GPW. Godzinę przed końcem sesji WIG20 zanurkował. Na szczęście czary odprawiane przez wiedźmy odeszły już w niepamięć. Co dalej? Inwestorzy przygotowują się już do świąt, sylwestra i podsumowania osiągnięć. O duże sukcesy będzie jednak niezmiernie trudno. WIG jest w tym roku na dużym minusie — traci jedną piątą wartości. Znacznie lepiej jest na Wall Street. Czas na tzw. windows dressing, czyli podbijanie kursu przed końcem roku przez instytucje finansowe. Mogą na to liczyć tylko nieliczni, zwłaszcza akcjonariusze mniejszych spółek. Fundusze inwestycyjne czy emerytalne będą chciały zapewne rzutem na taśmę poprawić choć troszkę słabe tegoroczne rezultaty. Poniżej przedstawiamy siedem wydarzeń i danych makroekonomicznych, które — zwłaszcza wobec coraz niższej płynności — mogą w tym tygodniu zachwiać indeksami, surowcami czy kursami walut.

1. Poniedziałek — Europa

Wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego

Prezes może zapowiedzieć dalsze działania banku centralnego w celu rozwiązania problemów zadłużenia strefy euro. Jeśli tak się stanie, zareagują indeksy i kursy walut.

2. Wtorek — Niemcy

Indeks instytutu IFO

Ważne dane o perspektywach niemieckiej gospodarki. Rynek spodziewa się, że wartości będą pozytywne. Wynik dużo gorszy od prognoz wywoła reakcję inwestorów.

3. Wtorek/piątek — USA

Dane z rynku nieruchomości

Na rynku nieruchomości USA możliwe są pozytywne niespodzianki, ze względu na tanie finansowanie (długoterminowe obligacje są najdroższe w historii). Dobre dane pomogą rosnąć indeksom na Wall Street i w Europie.

4. Środa — Wielka Brytania

Protokół z posiedzenia BOE (Bank Anglii)

Jeżeli Bank Anglii zapowie zwiększenie programu skupu obligacji, rozruszają się notowania funta. Taka decyzja będzie również oznaczała większy niepokój Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją w Europie.

5. Czwartek — USA

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Ostatnie dane były zaskakująco dobre i poprawiły nastroje wśród inwestorów. Gospodarka USA powoli idzie w dobrym kierunku. Rynek oczekuje pozytywnych informacji.

6. Czwartek — Pol

Stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna

Dane dotyczące polskiej gospodarki mogą zmienić kierunek indeksów na GPW i kurs złotego. Wyniki sprzedaży detalicznej pokażą potencjał siły nabywczej Polaków.

7. Piątek — USA

Dochody i wydatki Amerykanów

Piątkowe dane o dochodach i wydatkach Amerykanów częściowo pokażą, jaka będzie skłonność do zakupów konsumentów z USA. Należy się spodziewać niskiej płynności.

PYTANIE DO KACPRA KĘDZIORY

Czy amerykański rynek akcji zakończy rok nad kreską?

Rynek za oceanem jest na poziomach zbliżonych do rezultatów sprzed 12 miesięcy. Pół miesiąca przed końcem 2011 roku pytanie o to, czy wynik całego roku kalendarzowego będzie dodatni czy ujemny, nadal pozostaje otwarte. Patrząc przez pryzmat drugiej połowy grudnia 2010 roku (lekkie zwyżki), można stwierdzić, że gdyby spokojna końcówka roku trafiła się również teraz, to największe szanse na zamknięcie roku na plusie miałby Dow Jones Industrial. W przypadku S&P500 i Nasdaq Composite do pozytywnego zamknięcia roku potrzeba zwyżek o odpowiednio 3,5 proc. oraz 4,5 proc. w drugiej połowie grudnia. Faktyczne ustalenie rocznego wyniku może się już odbyć w tym tygodniu, gdyż ostatnie dni w roku (podobnie jak w 2010 r.) przyniosą zapewne znikomą zmienność głównych indeksów.

Kacper Kędziora, makler DM BZ WBK

+2,5%

O tyle wzrósł w tym roku amerykański indeks blue chipów Dow Jones. Walka o zielony kolor będzie trwała do Sylwestra. Dla porównania, tegoroczny bilans WIG to -20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Idą święta. Instytu walczą o premie