IDC: Rośnie światowy rynek serwerów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-09-2006, 17:16

Światowy rynek serwerów w II kwartale 2006 r. osiągnął wartość 12,3 mld USD. Oznacza to wzrost o 0,6 proc. w porównaniu z I kwartałem - podała w raporcie firma analityczna IDC.

Światowy rynek serwerów w II kwartale 2006 r. osiągnął wartość 12,3 mld USD. Oznacza to wzrost o 0,6 proc. w porównaniu z I kwartałem - podała w raporcie firma analityczna IDC.

Według raportu, największy wzrost zapotrzebowania na serwery (o 3,6 proc. kdk) widoczny był na rynku Azji i Pacyfiku (bez Japonii) oraz w USA. Jednak spadek popytu na serwery w Japonii i na rynku EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) spowolnił wzrost całego rynku.

W porównaniu z II kw. 2005 roku, w II kw. br. rynek serwerów wzrósł o 6,2 proc.

Spadek rok do roku zanotował segment serwerów średniej mocy (midrange), gdzie łączne przychody były o 3,5 proc. mniejsze niż w II kw. 2005 r. Jest to trzeci z kolei kwartał na rynku serwerów midrange, w którym przychody, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, są mniejsze.

Największy spadek rdr widoczny był w segmencie serwerów o najwyższej mocy przetwarzania, przeznaczonych dla przedsiębiorstw (high-end enterprise). W stosunku do II kw. 2005 roku przychody zmniejszyły się o 6,9 proc.

Jak stwierdza raport IDC, szybko rośnie rynek serwerów z systemem operacyjnym Linux. W stosunku do II kw. 2005 roku wzrósł on o 6,1 proc. Obecnie serwery te stanowią 12 proc. wszystkich systemów serwerowych. Cały rynek serwerów z systemem Linux ma wartość 1,5 mld USD.

Na rynku serwerów z systemem Unix widoczny był w II kw. 2006 r. spadek o 1,6 proc.w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Rynek ten miał wartość 4,3 mld USD, co stanowi 35 proc. wartości całego rynku systemów serwerowych.

Rynek serwerów opartych na systemach operacyjnych Microsoft Windows zanotował w II kw. 2006 wzrost o 3,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Rynek ten stanowi 34,2 proc. wartości rynku systemów serwerowych.

Według raportu nie zmieniła się światowa czołówka producentów sprzętu serwerowego. Nadal pierwsze miejsce zajmuje korporacja IBM przed Hewlettem Packardem (HP) i Sun Microsystems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / IDC: Rośnie światowy rynek serwerów