Idea Bank rozpatrzył 1881 reklamacji w związku z obligacjami GetBacku

opublikowano: 30-04-2019, 12:41

Idea Bank w związku ze sprzedaż akcji GetBacku zawarł z 41 klientami ugody na kwotę 6,7 mln zł, a do postępowania ugodowego skierowano sprawy 148 klientów, dotyczące obligacji o nominale 23,7 mln zł.

W sumie reklamacje złożyło 1935 osób, które kupiły obligacje GetBacku o wartości 356,6 mln zł. Do 29 kwietnia bank rozpatrzył 1881 spraw.

GetBack
Zobacz więcej

GetBack fot. Michal Dyjuk / FORUM

Idea Bank już wcześniej dokonał odpisów w wysokości 14 mln zł, wynikających z oceny złożonych reklamacji. 

"Bank w procesie analizy sytuacji związanej z obligacjami GetBack, uznał, że rozważenia wymaga ewentualna odpowiedzialność związana z naprawieniem szkody klientów wynikającej z nieprawidłowości, które mogły mieć miejsce w procesie wykonywania czynności przez współpracowników Banku" - podał Idea Bank w raporcie rocznym.

Dodatkowo do sądów wpłynęło 15 powództw związanych z roszczeniami osób, które nabyły obligacje GetBacky na łączną kwotę 4,03 mln zł. Żadna z tych spraw nie została zakończona.

W toku jest też postępowanie prezesa UOKiKu w sprawie podejrzenia stosowania przez bank praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Bankowi postawiono pięć zarzutów, które dotyczą m.in. wprowadzania konsumentów w błąd, że obligacje GetBack przyniosą gwarantowany zysk w skali roku lub że są równie bezpieczne jak lokata bankowa albo obligacje skarbowe i podawania klientom wprowadzających w błąd informacji, że dostęp do obligacji GetBack jest limitowany, a oferta ma charakter niepowtarzalny i że będą one w sprzedaży tylko przez krótki czas, celem wywarcia presji na niezwłoczne ich nabycie. 

W przypadku stwierdzenia przez Urząd praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów decyzją Prezesa Urzędu na bank może zostać nałożona kara 10 proc. jego obrotu za rok poprzedzający nałożenia kary za każde naruszenie. 

de8200e4-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Getback – najważniejsze informacje
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE
Getback – najważniejsze informacje
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany nieregularnie
Kamil Zatoński
Newsletter, który pozwoli być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół spółki GetBack.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu