Idea bez Getbacku daje radę

ET
20-10-2016, 15:47

Pierwsze wyniki bez spółki windykacyjnej pokazały, że bank Leszka Czarneckiego poradził sobie bez dochodów z windykacji.

Prognozy analityków zakładały zysk w III kwartale na poziomie 30 mln zł tymczasem Idea pokazała 47 mln zł wyniku netto, czyli 24 proc. więcej niż w II kwartale i niemal taki sam jak przed rokiem. Ładnie w górę poszły przychody – do 75,6 mln zł i były aż 167 proc. wyższe niż kwartał wcześniej.

Dane za ostatni kwartał są o tyle istotne, że zostały wypracowane już bez udziału Getbacku, do spółki windykacyjnej banku, sprzedanej w I połowie roku, której osiągi miały istotny wpływ na wyniki finansowe grupy. Raport giełdowy Idei pokazuje, że lukę po windykatorze udało się zasypać. Wynik z działalności kontynuowanej wyniósł 51 mln zł i był niemal identyczny jak przed rokiem. Istotnie poprawiła się marża odsetkowa banku osiągając poziom 4,1 proc., co prawdopodobnie będzie najwyższym wynikiem w branży. Idea znacząco poprawiła wynik odsetkowy – o 67 proc. rok do roku, co trzeba udało się osiągnąć m.in. obniżając koszty finansowania z 55 p.b. powyżej WIBOR na koniec czerwca do nieco powyżej 40 p.b. w III kwartale. Swój udział w dobrym wyniku odsetkowym miała też jednorazowa operacja naliczenia zaległych odsetek od należności za Getback.

Skumulowany zysk grupy po dziewięciu miesiącach wyniósł 346 mln zł i był przeszło połowę lepszy niż na koniec III kwartału 2015 r. Wchodząc na giełdę bank zapowiadał wypłatę dywidendy dopiero z zysku za 2017 r. Niewykluczone jednak, że podzieli już tegoroczny urobek.

Pomimo bardzo dobrych wyników kurs Idei, po wybiciu na początku dnia później powrócił do punktu wyjścia, czyli w okolice 22 zł za akcję. Do tego poziomu cena spadła w przeddzień publikacji wyników, w środę, notując historyczne minimum.
Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowy wyjaśnia, że inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do wyceny Idei, czego dobre wyniki kwartalnie nie zmienią.

- Jest to młody bank, młody model biznesowy, który rozwija się w czasach koniunktury. W momencie kiedy w gospodarce pojawią się problemy z płynnością okaże się za ile faktur klienci Idei, drobni przedsiębiorcy bez stałego dochodu, będą dostawać pieniądze i spłacać zobowiązania. Wtedy dopiero okaże się jaki jest koszt ryzyka w banku – mówi Andrzej Powierża.

Dodaje, że obecnie w całej branży są one poniżej znormalizowanego poziomu. O ile jednak w przypadku innych banków można określić poziom średni a nawet wyznaczyć maksymalny koszt ryzyka, bo są to podmioty, które mają już za sobą nie jeden cykl gospodarczy, to w przypadku Idei dopiero okaże się jak jest odporna na osłabienie koniunktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Idea bez Getbacku daje radę