IDM: Dolar pozostaje mocny

IDM SA
opublikowano: 20-04-2009, 10:59

Ostatni dzień zeszłego tygodnia przyniósł rozstrzygnięcie na głównych parach walutowych. Przede wszystkim indeks dolarowy wyłamał się górą z formacji trójkąta, czemu towarzyszyło również wybicie się dołem eurodolara z szerszego zakresu wahań. Z technicznego punktu widzenia obrona linii trendu spadkowego potwierdza chęć kontynuacji spadków na tej parze.

Opublikowane w piątek dane potwierdziły wzrost poziomu zaufania wśród konsumentów. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wzrósł w kwietniu do 61,9 pkt, co w połączeniu z wyhamowaniem spadku aktywności w sektorze w sektorze nowojorskim i filadelfijskim potwierdza lekkie ożywienie w gospodarce. Ponadto opublikowane zostały lepsze wyniki  spółek zarówno z sektora finansowego, jak i technologicznego. Citigroup opublikował stratę na akcję niższą  w I kwartale niż oczekiwania analityków, a także wyższe  przychody. Kolejnym dużym bankiem, który przedstawi swoje wyniki w dniu dzisiejszym będzie Bank of America.

Na rynku krajowym po jednodniowej konsolidacji w okolicy ostatnich maksimów lokalnych i obronie istotnych oporów, waluta krajowa skorygowała ostatnie silne umocnienie. Złotemu nie sprzyjały również silne spadki na eurodolarze. W dniu dzisiejszym na rynku  krajowym oczekujemy na dane odnośnie inflacji PPI, jaki i produkcji przemysłowej z Polski. Lepsze dane mogą pozytywnie wpłynąć na złotego.

Ten tydzień obfituje w dane makroekonomiczne, wśród których najważniejsze to publikacje z rynku nieruchomości, dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku oraz indeksu wskaźników wyprzedzających z USA. Ze strefy euro natomiast najważniejsze będą dane dotyczące indeksu instytutu ZEW i Ifo. 


EURPLN
Początek tego tygodnia rozpoczyna się od odreagowania ostatnich spadków na eurozłotym. Kurs przełamał linię poprowadzoną po ostatnich maksimach lokalnych i obecnie testuje 100-okresową średnią na wykresie dziennym. Zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, wyjście powyżej okolic 4,34 powinno przyczynić się do rozszerzenia ruchu korekcyjnego w okolice oporu w rejonie 4,4000-4,4220. Tam przebiega zniesienia 38,2% zniesienia całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 4,7470. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 4,30, silnym wsparciem pozostają okolice 4,22.


EURUSD
Pod koniec minionego tygodnia wyklarowała się sytuacja techniczna na eurodolarze. Notowania utrzymały się poniżej linii trendu spadkowego, a EURUSD wyłamał się dołem z szerszego zakresu wahań, czemu sprzyjała zarówno sytuacja techniczna jak i fundamentalna. Słaba kondycja gospodarki europejskiej, a także oczekiwania na kolejne cięcia stóp w strefie euro sprzyjają dalszemu osłabianiu się euro. Obecnie eurodolar zmierza w okolice 61,8% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,2450. Poziom ten wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 1,2950. Opór na dziś wyznacza strefa 1,3060.

GBPUSD
Na GBPUSD obserwujemy zmianę średnioterminowego trendu. Przełamała została linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych na wykresie godzinowym. Obecnie notowania zbliżają się do wsparcia w rejonie 1,4580, którego przełamanie zaowocuje ruchem spadkowym w okolice 1,4530, gdzie przebiega 38,2% zniesienia fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,3650. Opór wyznaczają okolice 1,4660/80.
W tym tygodniu z Wielkiej Brytanii poznamy publikacje na temat inflacji CPI, dynamiki PKB, sprzedaży detalicznej oraz dane z rynku pracy.

USDJPY
W dalszym ciągu notowania USDJPY pozostają dość stabilne, pomimo  istotnego umocnienia się waluty amerykańskiej. Kurs znajduje się poniżej linii trendu poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie dzienny, która wyznacza opór w rejonie 99,60/70. W tych okolicach przebiega również średnia okresowa ze 100 ostatnich sesji.  Korekta na rynkach akcji może sprzyjać dalszemu umocnieniu jena, choć  na USDJPY powinno być ono dość ograniczone do dolnej linii kanału zrostowego, czyli okolic 98,00. 
Kondycja gospodarki japońskiej pozostaje słaba i BoJ w najbliższym czasie najprawdopodobniej zdecyduje się na rewizję w dół swoich prognoz dotyczących gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDM SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / IDM: Dolar pozostaje mocny