IDM: Droga indeksów w górę będzie wyboista

KZ
opublikowano: 18-07-2009, 09:21

Przed miesiącem analitycy Domu Maklerskiego IDMSA oceniali, że w średnim terminie podstawy do dalszych wzrostów są tak samo kruche jak te, na których buduje się zamki z piasku. Ich zdaniem, rynek zaczął dyskontować scenariusz dużo bardziej optymistyczny niż ten, który specjaliści uważają za najbardziej prawdopodobny. W najnowszym raporcie podtrzymują tę  opinię. Dodają, że ścieżka wzrostu nie będzie szybka, raczej wyboista.

"Sytuacja za granicą wciąż nie jest różowa . Mimo wielu działań rządów, sektor nieruchomości i finansowy wciąż cierpią. W tym ostatnim odpisy związane z derywatami są co prawda coraz niższe, ale równolegle zmniejsza się też wolumen udzielanych kredytów" — zwracają uwagę analitycy DM IDMSA. Przypominają też, że słabnące wydatki konsumpcyjne mogą osłabić tempo wzrostu produkcji, które ostatnio nieznacznie poprawiało się w USA i w Polsce.

"Dlatego wydaje się, że gwałtowne odbicie indeksów od lutego to głównie konsekwencja ich wcześniejszych dużych spadków i oczekiwań na poprawę wyników finansowych firm. Będzie ona m.in. efektem umocnienia złotego, co przełoży się na dodatnie rezultaty z transakcji zabezpieczających, zysków z rewaluacji zadłużenia, denominowanego w walutach, zysków z rewaluacji zapasów przez koncerny paliwowe i ograniczenia strat z tytułu opcji walutowych" — czytamy w opracowaniu.

Analitycy IDMSA nadal twierdzą, że obecne wyceny spółek z warszawskiej giełdy w większości przypadków nie są atrakcyjne z punktu widzenia ich przyszłych zysków. Według ich obliczeń, średni wskaźnik cena do prognozowanych zysków spółek z indeksu WIG na lata 2009 i 2010 wynosi 14 i 13. Ostrożne podejście widać w rekomendacjach. Aż 27 z nich (a więc blisko połowa) brzmi "trzymaj". W szesnastu przypadkach zalecenie brzmi jednak "kupuj". W opinii analityków IDMSA, najbardziej niedowartościowanym walorem jest Polnord, którego cena docelowa (89,50 zł) jest o blisko 200 proc. wyższa niż bieżący kurs. "Wartość likwidacyjna spółki (bank ziemi minus dług netto) jest znacząco powyżej wartości rynkowej, a ryzyko pozostania z wysokimi zapasami niesprzedawalnych lokali jest niskie" — twierdzą analitycy.

Spory potencjał wzrostu specjaliści widzą też w akcjach innego dewelopera — Echa (+65 proc.), a także PKN Orlen (+63 proc.).

Wśród rekomendacji "sprzedaj" (jest ich w sumie 12) zwraca uwagę rekomendacja dla akcji KGHM. Ich cenę docelową podwyższono co prawda z 55 do 65 zł, ale analitycy spodziewają się słabszych wyników spółki w drugim półroczu w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami roku. Najbardziej przewartościowanym walorem w ocenie analityków IDMSA jest jednak Vistula, której cena docelowa (1,10 zł) jest o 55 proc. niższa od obecnego kursu na GPW. Wyraźnie — bo o 30-40 proc. — odstają też od niego ceny docelowe dla Grupy Kęty (54,30 zł), Banku Millennium (1,80 zł), Polic (4,75 zł), Emperii (40,30 zł) i LPP (865 zł).

IDM: Droga indeksów w górę będzie wyboistaIDM: Droga indeksów w górę będzie wyboista

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / IDM: Droga indeksów w górę będzie wyboista