IDM: GPW wykazała się znów słabością

13-05-2003, 17:01

Wydaje się, iż czynniki fundamentalne powinny obecnie bardziej sprzyjać wzrostom na naszym parkiecie. Najważniejszym z tych czynników jest zbliżający się termin referendum w sprawie UE. Jak uczy doświadczenie, zawsze do tej pory, w krajach zbliżających się do Unii następowała zwyżka cen na rynku giełdowym. Zniechęcać z kolei do lokowania w Polsce może wysokie ryzyko polityczne.

Wzrosty zresztą faktycznie do wczoraj były. WIG nawet osiągnął w poniedziałek najwyższą wartość od czterech miesięcy. Jednak pomimo to, trzeba powiedzieć, iż rynek wykazuje w ostatnich dniach zaskakującą słabość. Wzrosty, które trwały jeszcze do poniedziałku, wyglądały bardzo niepewnie i jakby robione trochę na siłę. Przede wszystkim zwyżkom nie towarzyszył wzrost obrotu, co zawsze należy interpretować jako sygnał słabości. Wczoraj już zapanowały na światowych parkietach trochę gorsze niż ostatnio nastroje. Nie dziwi zatem, iż i u nas wzrosty zostały zatrzymane.

Rosnący kurs Euro sprzyja eksporterom, także tym notowanym na GPW. Zwiększający się eksport jest obecnie głównym czynnikiem chroniącym nas przed recesją i sprzyjającym dobrym wynikom spółek. Można mieć jednak wątpliwości, czy obecna aprecjacja europejskiej waluty utrzyma się długo, zważywszy na kłopoty gospodarcze Niemiec – największego rynku europejskiego.

Zresztą cała gospodarka światowa wciąż nie może wyjść z recesji. Ożywieniu gospodarczemu przeszkadza obecnie rosnąca cena ropy naftowej. Niepokoić też może zwyżkująca cena złota – znak iż inwestorzy wybierają obecnie raczej „bezpieczne lokaty”.

Indeksy wciąż tkwią w trwającej już półtora roku konsolidacji, która przybrała wygląd wielkiego trójkąta. Obserwowane właśnie osłabienie na rynku można więc też wiązać z dojściem indeksów do górnego ograniczenia wspomnianej formacji. Oznaczałoby to zbliżanie się na rynku kluczowego momentu, decydującego o przyszłej długoterminowej koniunkturze giełdowej. Pozytywny wynik testu nie jest wcale pewny.

Paweł Zaremba-Śmietański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / IDM: GPW wykazała się znów słabością