IDM: inflacja CPI i Bernanke powinny przesądzić krótkoterminowy los USD

18-01-2007, 11:26

Wczorajsze zaskoczenie dość dużym wskazaniem indeksu PPI nie wywołało oczekiwanej reakcji. Po raz kolejny dobre dane dla USD okazały się być raczej dobrą okazją do realizacji zysków. Kluczową serią danych jest jednak inflacja CPI publikowana dziś o 14.30. Jeśli będzie ona również istotnie wyższa od oczekiwań można oczekiwać dziś kolejnej fali umocnienia USD.

Wczorajsze zaskoczenie dość dużym wskazaniem indeksu PPI nie wywołało oczekiwanej reakcji. Po raz kolejny dobre dane dla USD okazały się być raczej dobrą okazją do realizacji zysków. Kluczową serią danych jest jednak inflacja CPI publikowana dziś o 14.30. Jeśli będzie ona również istotnie wyższa od oczekiwań można oczekiwać dziś kolejnej fali umocnienia USD. Nie oczekujemy jednak by doszło dzisiaj do przełamania ostatnich minimów. Rentowności obligacji w ostatnim czasie stale wzrastała, dane PPI nie rozbudziły dalszych oczekiwań, więc szanse na to, że nawet wysokie wskazanie inflacji CPI nie umocni dziś USD są duże. Wczorajsza publikacja Beżowej Księgi potwierdziła, że w tym podejściu jest sens, gdyż pokazała ona, że amerykańska gospodarka nadal zwalnia i nie ma w żadnym sektorze sygnałów odwrócenia negatywnych trendów, które są od jakiegoś czasu obserwowane. O 16.00 przed senacką komisją budżetową zeznawać będzie szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke, rynek z pewnością będzie bacznie śledził jego słowa, czy przypadkiem nie znajdzie się w nich jakiś komentarz do aktualnej sytuacji makroekonomicznej lub bieżących danych.

USD/PLN

Oczekujemy kolejny raz wykorzystania wzrostu USD na rynkach zagranicznych do realizacji zysków i dalszego umacniania się złotego dzięki dobrym nastrojom na rynkach wschodzących i carry-trade’ach. Dla USDPLN może to oznaczać utworzenie jeszcze jednego szczytu – prawdopodobnie powyżej 3.00 po danych i następnie ruch w dół. Widać wyraźnie, że dolar mimo relatywnie wysokiego oprocentowania nie cieszy się takim powodzeniem jak inne waluty, gdy carry-trade jest w modzie.

EUR/PLN

Umocnienie naszej waluty jest najprawdopodobniej wynikiem korzystnego wpływu decyzji BoJ na wszystkie carry-trade’y, wśród których znajdują się nasi regionalni sąsiedzi – m.in. forint. Jest to decyzja umacniająca przekonanie o słuszności długoterminowych trendów i dostarcza pewności siebie inwestującym w najbardziej ryzykowne a zarazem najwyżej oprocentowane waluty. Rynek obligacji nie dostarcza sygnałów złotemu, gdyż wzrosty zostały na razie zahamowane. Techniczna sytuacja dostarcza więcej informacji. Obecnie wskazuje na test stromej linii trendu, która znajduje się obecnie blisko 3.8730. Jeśli nasz scenariusz na EURUSD się potwierdzi to jest całkiem prawdopodobne, że zostanie on przełamany.

EUR/USD

Zmienność na EURUSD w nocy w pewnym stopniu związana była ze skokami USDJPY, jednak dziś rano osłabienie USD jest prawdopodobnie pochodną zachowania z wczoraj a mianowicie realizacji zysków po dość dużym wskazaniem indeksu PPI. Dzisiaj dwoma najważniejszymi wydarzeniami są inflacja CPI publikowana dziś o 14.30 oraz zeznania szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke przed senacką komisją budżetową. Uważamy, że nawet umocnienie USD po dobrych danych o inflacji wywoła po raz kolejny chęć realizacji zysków. Uważamy zatem sprzedaż EURUSD po danych za dość ryzykowne. Także sytuacja techniczna jest wzrostowa. Wczorajsze dno na 1.29 i dołek z 12 stycznia na 1.2868 utworzyły bardzo wzrostową formację. Sugerujemy zatem zakupu na spadkach. Ważnym poziomem jest 1.2922, okolice tego poziomu kilkakrotnie stanowiły zamknięcie i otwarcie dnia, więc może on stanowić cel ewentualnego umocnienia USD po danych, poniżej którego mogą znajdować się zlecenia stop-loss.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDM: inflacja CPI i Bernanke powinny przesądzić krótkoterminowy los USD