IDM KB: Cztery tygodnie w czerwonym kolorze!!!

29-09-2003, 17:56

Właśnie mijają cztery tygodnie od szczytowej sesji z początku września. Niestety korekta spadkowa przedłuża się, chociaż w ciągu ubiegłego tygodnia można było nawet mówić o pewnej stabilizacji notowań w pobliżu poziomu wsparcia wyznaczonego przez 38,8% zniesienia Fibonacciego całej fali zwyżki.

Fazę korekty wydaje się potwierdzać niski wolumen obrotów, jaki obserwujemy na przestrzeni kilku ostatnich notowań. Dzisiaj zaledwie trzy firmy z elitarnego klubu Wigu20 przekroczyły wartość 10 mln zł dla wolumenu obrotu. Nie ma więc procesu silnej dystrybucji akcji w rynek, a o kupowaniu możemy mówić jedynie na spadkach. Makroekonomiczne zawirowania wokół polskiej gospodarki także nie zachęcają inwestorów zagranicznych do angażowania się na naszej giełdzie.

Dopóki wartość Spreadu (różnicy między ceną kontraktów terminowych a wartością indeksu Wig20) będzie tak dodatnia, jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu, a więc większość inwestorów będzie optymistycznie nastawiona w stosunku do przyszłych notowań, to raczej nie można mieć nadziei na wybicie się cen w górę. Znów na parkiecie powinno dominować powątpiewanie i niepewność – wtedy dopiero indeks zaskakując po raz kolejny uczestników gry ma szansę ostro pójść w górę.

Aktualnie dość dobrze sprawdza się strategia kupowania akcji na lokalnych minimach cenowych – sygnalizowanych precyzyjnie na indeksie Wig20 przez spadek Spreadu w pobliże linii zero, i sprzedawania po kilkuprocentowym odbiciu w górę (wtedy Spread osiąga wartość kilkunastu punktów). Zauważmy, że jest to strategia spekulacji charakterystyczna dla okresu trendu bocznego co potwierdza tezę o przedłużaniu aktualnej korekty notowań.

Krzysztof Borowski

IDM Kredyt Bank

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM KB: Cztery tygodnie w czerwonym kolorze!!!