IDM: Kolejny ciekawy dzień na rynku walutowym

Internetowy Dom Maklerski SA
opublikowano: 30-03-2006, 10:33

Rynek EURPLN wczoraj rano otworzył się powyżej wtorkowego zamknięcia i od razu poszybował w okolice maksimum 3,9745. Złotego kupowali przede wszystkim inwestorzy zagraniczni. Eksporterzy natomiast postrzegają kurs w okolicy 3,95 za korzystny do zabezpieczenia ryzyka na dłuższy okres.

Rynek EURPLN wczoraj rano otworzył się powyżej wtorkowego zamknięcia i od razu poszybował w okolice maksimum 3,9745. Złotego kupowali przede wszystkim inwestorzy zagraniczni. Eksporterzy natomiast postrzegają kurs w okolicy 3,95 za korzystny do zabezpieczenia ryzyka na dłuższy okres.  W związku z tym można oczekiwać, że wzrosty powyżej 3,95 będą napotykać rosnącą podaż walut z ich strony.

Przez większą część dnia złoty pozostawał słaby, także po decyzji RPP, która pozostawiła stopy na nie zmienionym poziomie. Pod koniec dnia złoty zdołał się jednak umocnić do poziomów poniżej otwarcia po publikacji komunikatu RPP oraz konferencji prasowej. Leszek Balcerowicz powiedział m. in. że obecna niska inflacja ma przyczyny i charakter krótkookresowy, oraz widoczny jest wzrost płac co można interpretować jako możliwe bardziej restrykcyjne nastawienie. Fakt zwrócenia uwagi na osłabienie złotego może oznaczać, że RPP wolała nie obniżać stóp by tego osłabienia dalej nie pogłębić, lub je spowolnić. Leszek Balcerowicz podkreślił, że niska inflacja może  utrzymywać się poniżej celu w II i III kwartale 2006, lecz powróci do celu (2,5%) w horyzoncie projekcji. Logika nakazywała by  zatem sądzić, że obecny poziom stóp procentowych należy uznać za odpowiedni, gdyż jak kilkakrotnie prezes NBP podkreślił RPP zajmuje się przyszłą inflacją. Sądzimy, że w najbliższym czasie możemy być nadal świadkami sporej zmienności na EUR/PLN gdyż najprawdopodobniej nadal kapitał portfelowy będzie wypływał z Polski, lecz rosnąć będzie podaż walut związana działalnością hedgingową eksporterów oraz z inwestycjami bezpośrednimi. Złoty będzie raczej oscylował w zakresie 3,85-4,05 w najbliższych tygodniach. Dzisiaj oczekujemy stabilizacji i konsolidacji kursu pomiędzy 3,9150-3,95.

Rynek międzynarodowy:

Wczorajszy dzień był zaskakująco spokojny. Kurs EURUSD wprawdzie w ciągu dnia spadł w okolice 1,1980 lecz szybko powrócił ponad 1.2000. Mały zakres wahań jest zaskakujący, gdyż można byłoby się spodziewać kontynuacji ruchu zapoczątkowanego po decyzji FOMC. Brak dodatkowych katalizatorów, w postaci danych makro mógł się przyczynić do relatywnej stabilizacji. Sądzimy, że dzisiejsze dane na temat PKB mogą być interesujące dla uczestników rynku jeżeli dojdzie do istotnej rewizji wcześniejszych szacunków. Osłabienie dolara w okolice 1.2080 jest dość niepokojące zważywszy na bardzo jastrzębi komunikat. Sądzimy jednak, że jest to ruchu raczej korekcyjny. Istotne wzrosty na amerykańskich giełdach dzień po podniesieniu stóp świadczą o dużym optymizmie inwestorów i wierze, że ani rosnące stopy procentowe ani powrót ceny ropy powyżej 65 USD za baryłkę nie są (na razie) zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego. Taka sytuacja powinna sprzyjać dolarowi.

Wojciech Zdanowicz 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDM: Kolejny ciekawy dzień na rynku walutowym