IDM: Korekta złotego i dolara

Internetowy Dom Maklerski SA
opublikowano: 21-02-2006, 10:36

Wczorajsze osłabienie złotego miało według nas charakter korekcyjny. Jednak dzisiejsze wysokie otwarcie EUR/PLN i wzrost m.in. w skutek wypowiedzi prezesa NBP na temat zahamowania reform w Polsce skłaniają nas do uznania poziomu 3.7550 za krótkoterminowy dołek i wsparcie.

Wczorajsze osłabienie złotego miało według nas charakter korekcyjny. Jednak dzisiejsze wysokie otwarcie EUR/PLN i wzrost m.in. w skutek wypowiedzi prezesa NBP na temat zahamowania reform w Polsce skłaniają nas do uznania poziomu 3.7550 za krótkoterminowy dołek i wsparcie.

Leszek Balcerowicz stwierdził, że problemy polskiej gospodarki związane są m.in. ze złą sytuacją w finansach publicznych, a w szczególności z nadmiernymi wydatkami socjalnymi, które mają podłoże polityczne. Trudno się z tą opinią nie zgodzić. Sądzimy, że wzrosło ryzyko powstania kolejnych napięć pomiędzy obozem rządzącym a NBP, gdyż jak wiemy rząd nie chce słyszeć niepochlebnych opinii nawet jeżeli są one prawdziwe. Uważamy, że w krótkim czasie nastąpi powrót do silnego złotego, jednak kurs EUR/PLN będzie napotykał silniejsze wsparcia, m.in. znowu na 3.75. W jednym z poprzednich CPR stwierdziliśmy, że sposobem na rozwiązanie parlamentu może być odwołanie premiera. Sądziliśmy, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest małe. Wczorajsze doniesienia prasowe przekonują nas jednak, że obecnie wszystko jest możliwe. Ryzyko polityczne jest wysokie i rośnie. Obecne zachowanie rynku utwierdza nas w przekonaniu, że na EUR/PLN znajdujemy się w lekko opadającym trendzie bocznym. Bilans czynników pozytywnych i negatywnych dla złotego jest mniej więcej wyrównany, jednak niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowań polityków PiS i koalicji, którzy są obecnie źródłem największego ryzyka.

Rynek międzynarodowy:

Osłabienie dolara faktycznie nastąpiło, jednak nie zostały jak na razie złamane i utrzymane żadne istotne poziomy. Ryzyko, że korekta zakończy się „przed czasem” jest spore. W tej sytuacji przebicie 1.1880 oznaczać będzie kontynuację spadków prawdopodobnie w okolice 1.1780 o potem 1.1725. Obecnie linia krótkoterminowego trendu wzrostowego z początku roku, która przebiega w okolicy 1.2005 stanowi najbliższy cel. Tydzień zapowiada się dość spokojnie, dziś wieczorem poznamy notatki z ostatniego posiedzenia FOMC z udziałem Alana Greenspana. O 16:00 natomiast indeks wskaźników wyprzedzających mówiących o koniunkturze gospodarczej. Indeks ten nie powinien wpłynąć dziś na notowania EUR/USD, gdyż składowe tego indeksu są już znane uczestnikom rynku. Sądzimy, że zmiany kursu przy większej płynności rynku, szczególnie po południu mogą dać wskazówki na temat kierunku w najbliższym czasie. Obecnie nasze nastawienie jest neutralne.

Wojciech Zdanowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Polecane