IDM: lekka zwyżka na GWP to tylko korekta

Przemek Barankiewicz
21-03-2002, 16:58

Po wzmożonej wyprzedaży polskich akcji, z jaką mieliśmy do czynienia na początku mijającego tygodnia, przyszła chwila wytchnienia dla inwestorów. Duże spadki, jakie dotknęły największe spółki naszego rynku, stały się zachętą dla krótkoterminowego kapitału spekulacyjnego. Skutkiem tego jest wczorajszy oraz dzisiejszy (pierwsza część sesji) wzrost rynku i to pomimo spadków głównych indeksów za oceanem. Jednak – w mojej ocenie – tego typu kapitał nie jest mocnym fundamentem dla rynku, więc z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w chwili obecnej jesteśmy na etapie korekty po kilkudniowej przecenie cen akcji.

Sesja dzisiejsza nie należała do najciekawszych. Główne indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły notowania na poziomie wczorajszego zamknięcia. Przed kupnem akcji inwestorów powstrzymywały podane przez GUS dane o wysokości bezrobocia, które wzrosło w lutym do 18,1 %. Najchętniej kupowaną spółką, na dzisiejszej sesji, były akcje BRE zyskujące 3 proc. oraz BIG Bank Gdański (+ 2,5 proc.). Na przeciwnym biegunie znajdowały się tracące nadal akcje Elektrimu oraz borykający się z kłopotami Apexim. Przyczyną spadków pierwszej spółki było tym razem postanowienie sądu o zajęciu, na wniosek obligatariuszy, akcji Mostostalu Warszawa w celu zabezpieczenia ich powództwa.

Wyprzedaż tych akcji musiała przyczynić się do spadku TECHWIG`u, który stracił 0,7 proc. Inwestorzy również chętnie pozbywali się spółek z branży budowlanej. Spadki spółek z tej branży odczuli akcjonariusze Budimexu oraz Mostostalu Zabrze, choć amplituda wahań kursów była stosunkowo nie duża.

Druga część sesji utwierdziła mnie w przekonaniu, że mamy do czynienia z ruchem powrotnym indeksów. Być może przed dalszą kontynuacją tendencji spadkowej powstrzyma nas przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, oraz kończący się kwartał (co nie jest bez znaczenia dla funduszy emerytalnych). Jednak wszystko wskazuje na to, że przyszłość na WGPW nie będzie należeć do udanych.

Tomasz Zając

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: lekka zwyżka na GWP to tylko korekta