IDM: Minorowe nastroje na rynkach

Anna Jacewicz
opublikowano: 25-09-2009, 10:28

Końcówka tego tygodnia może przebiegać w  minorowych nastrojach. Słabszy sentyment w dniu wczorajszym pojawił się po  publikacji gorszych niż oczekiwano danych z amerykańskiego rynku nieruchomości.

W sierpniu liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym spadła o 2,7%. Ponadto Fed zapowiedział, że stopniowo będzie ograniczał skalę programów pomocowych mających na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej instytucji finansowych. Waluta amerykańska zyskiwała istotnie na wartości. W dniu dzisiejszym skala umocnienia dolara powinna być uzależniona od zachowania zagranicznych indeksów akcji, z technicznego punktu widzenia korekta na dolarze powinna być kontynuowana. Indeks dolarowy obronił wsparcie w rejonie 76,00. Na indeksach akcji zostały przełamane krótkoterminowe wsparcia, co również może sprzyjać pogłębieniu korekty. Słabość rynku powinna zostać potwierdzona również w dniu dzisiejszym.

Pogorszenie sentymentu na rynkach akcji odbija się negatywnie na kursie polskiej waluty. Złoty najprawdopodobniej w dniu dzisiejszym będzie testował ostatnie minima.

Z wczorajszego protokołu RPP wynika, że Rada w najbliższym czasie będzie monitorowała sytuacje gospodarczą i perspektywy inflacyjne i nie zmieni stóp. W przyszłości jednak Rada powinna skłaniać się do zacieśniania polityki monetarnej.

W dniu dzisiejszym poznamy kolejne ważne dane z gospodarki amerykańskiej dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku i sprzedaży nowych domów. Opublikowany zostanie również indeks nastroju uniwersytetu Michigan.

EUR/PLN

Pogorszenie sentymentu na rynkach akcji przełożyło się negatywnie na notowania złotego, który tracił istotnie na wartości. W najbliższym czasie powinny być testowane okolice maksimum lokalnego  na poziomie 4,2480. Najbliższym wsparciem (4,1680) pozostają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, zbiegającej się z krótkoterminową linią trendu. Strefę oporu w rejonie 4,2780-4,2890 wyznacza zniesienie 41,4% całości fali spadkowej z początku czerwca tego roku oraz projekcja 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 4,2480 .

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

Eurodolar ustanowił w dniu wczorajszym nowe minimum, tym samym testując linie wsparcia poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych. Deprecjacja euro kontynuowana była w okolice minimum z 21 wrześnie tego roku. Kurs zatrzymał się tuż powyżej zniesienia 38,2% całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,4175. Opór w rejonie 1,4740-50 powinien zostać obroniony w przypadku kontynuacji ruchu korekcyjnego na dolarze. Większej zmienności na tej parze powinniśmy spodziewać się po publikacji danych z USA.

GBP/USD

W dalszym ciągu utrzymuje się presją na walutę brytyjska. GBP/USD przetestował psychologiczny poziom 1,60 i znalazł wsparcie na poziomie 1,5930 wynikającym z rozszerzenia 161,8% zniesienia całości impulsu korekcyjnego z poziomu 1,6135. W obecnej sytuacji technicznej spodziewamy się kontynuacji ruchu spadkowego w rejon 1,5800 w najbliższym czasie. Opór znajduje się w okolicy 1,6200. Pomimo oznak nie wielkiego ożywienia gospodarki brytyjskiej, kondycja sektora bankowego pozostaje słaba.

USD/JPY

Waluta japońska powróciła w okolice ostatnich maksimów. Zadziałał opór na poziomie 91,70 w postaci zniesienia 61,8% całości ruchu spadkowego z poziomu 92,52 w okolice 90,35. Notowania USDJPY powróciły w okolice ostatniego minimum w rejonie 90,35. Taki układ techniczny stwarza możliwość przetestowania ostatnich wsparć i umocnienia jena w rejon 89,00. Dziś w nocy zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Japonii.

Anna Jacewicz
IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane