IDM: na GPW trwa konsolidacja

opublikowano: 01-10-2002, 16:41

Choć poniedziałek miał na europejskich giełdach dramatyczny przebieg, wtorkowa sesja przebiegała już spokojnie – tak w Europie jak i u nas. Polska zresztą wciąż jawi się na tle światowych rynków jako oaza spokoju.

Wrzesień zwykle bywa kiepski dla inwestorów. Nie inaczej było tym razem, więc wypada się cieszyć, iż ten miesiąc zakończył się. Przed nami październik – najczęściej okres giełdowych przełomów. To właśnie w październiku przez ostatnie lata rozpoczynały się tradycyjne wzrosty z przełomu roku.

Na razie wciąż trwa konsolidacja. Indeksy naszego rynku wahają się w coraz mniejszym zakresie, w okolicy 1050 punktów WIG-20. W efekcie malejących wahań otrzymujemy obraz zwężającego się trójkąta. Trójkąt ten pomału wyczerpuje się i w najbliższych dniach musi nastąpić z niego wybicie. Oznacza to, iż szykuje się wreszcie jakiś poważniejszy ruch indeksów. Kierunek wybicia ze wspomnianej formacji określi również przyszłość rynku w najbliższych być może tygodniach.

Prawie zawsze w ostatnich latach końcówka roku przynosiła wzrosty. Analogia do lat ubiegłych sugeruje więc, iż najbardziej prawdopodobny jest ruch w górę. Wczorajsza sesja nie przybliżyła nas jednak do oczekiwań wzrostowych. Żenująco niskie obroty wskazują, iż wciąż brak jest kapitału zdolnego rozruszać rynek.

Na świecie z kolei panuje wciąż trend spadkowy, a indeksy osiągają swoje wieloletnie minima. Złe nastroje inwestorów w dodatku nie są bezzasadne. Gospodarka światowa (w tym amerykańska) wciąż balansuje na granicy recesji. We wrześniu indeks aktywności w amerykańskim przemyśle spadł do 49,5 punktu, choć analitycy prognozowali, że indeks ISM wzrośnie do 50,8 punktu i utrzyma się powyżej symbolicznej wartości 50 punktów, dzielącej rozwój od recesji. Zagrożenie wojną w Iraku powoduje przy tym (prócz niepokoju rynków finansowych) wysokie ceny surowców. Trudno sobie na dłuższą metę wyobrazić wzrosty w Polsce, gdy kursy spadać będzie na innych rynkach.

Wydaje się w sumie, iż poważniejszy zwrot na rynku akcji jest możliwy i to jeszcze w tym miesiącu. Z poważniejszymi zakupami warto jednak poczekać do ostatecznego wyjaśnienia się sytuacji giełdowej.

Paweł Zaremba-Śmietański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW trwa konsolidacja