IDM: na GPW uspokoiły się nastroje

Marek Druś
opublikowano: 20-03-2002, 17:31

Po dwóch sesjach gwałtownych spadków dzisiejsze notowania przyniosły uspokojenie na rynku akcji. W ciągu ostatnich dni Inwestorzy byli zasypywani negatywnymi informacjami ze spółek. Obniżenie rekomendacji przez ING Barings dla TPSA, problemy Elektrimu, informacja o zmniejszeniu udziałów przez kolejną zagraniczną instytucję finansową w kapitale akcyjnym PKN Orlen były katalizatorem spadków cen akcji na giełdzie. Jedynie większość spółek z sektora bankowego zdołała oprzeć się zniżkom a także, mimo „złej prasy” kurs akcji KGHM. Można to łączyć zarówno z poprawą notowań miedzi na świecie jak i wcześniejszą dynamiczną przeceną akcji lubińskiej spółki.

Dynamiczna deprecjacja indeksu największych spółek spowodowała przebicie dolnego ramienia wstęgi Bollingera i dopiero dojście WIG-u 20 do średniej 100-sesyjnej uaktywniło stronę popytową i powstrzymało spadki. Do inwestycji, mimo dużego ryzyka zachęcały także niskie poziomy dziennych wskaźników AT. Jednak kształtowanie się obrotów na wczorajszej i dzisiejszej sesji stawia pod znakiem zapytania trwałość zwyżki, tym bardziej, że na drodze do wzrostów znajduje się zarówno strefa oporu w okolicach 1.350 pkt. jak i przebita w tym tygodniu, linia ponad 5-miesięcznego trendu.

Znaczne zniżki indeksów w dniu dzisiejszym na giełdach zachodnich nie miały wpływu na utrzymanie względnej równowagi na GPW już do końca sesji, ale właściwie już od kilku tygodni korelacja pomiędzy polską giełdą na rynkami światowymi jest znikoma.

Wskutek niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji na rynku, zainteresowanie Inwestorów skupiło się na spółkach, które znacznie straciły na wartości podczas ostatniej fali spadkowej (Apexim, Ocean, Netia). Inwestycje w akcje tych firm obarczone są, ze względu na ich sytuację finansową, dużym ryzykiem, ale sądząc po dzisiejszych zwyżkach papiery tych spółek znajdują chętnych, którzy liczą na ponadprzeciętną stopę zwrotu.

Bogusław Bieroń

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW uspokoiły się nastroje