IDM: na GPW wciąż dominują spadki

04-02-2003, 16:40

Od dawna nie zdarzyło się na naszej giełdzie, aby oba najlepsze giełdowe miesiące – grudzień i styczeń przyniosły straty. Taki wypadek miał miejsce osiem lat temu – w końcówce dużej bessy. Wkrótce potem zresztą bessa dobiegła końca i zaczęły się wzrosty. Teraz ponownie tak grudzień jak i styczeń przyniosły straty. Wyciąganie jednak z tego faktu wniosku, iż oto czeka nas obecnie fala wzrostowa nie jest niczym uzasadnione. Spadki grudniowo-styczniowe dowiodły jedynie, iż jesteśmy w poważnej bessie, ale niekoniecznie w końcówce bessy. Wielu inwestorów chyba jednak uwierzyło, iż po kiepskich dwóch miesiącach i po fali zniżek z drugiej połowy stycznia, musi nastąpić odbicie w górę. Dlatego na przełomie tygodnia na światowych rynkach finansowych nastroje uległy poprawie. Wzrosty widoczne były też i u nas. Niestety, mizerne obroty dowodziły, iż mamy do czynienia wyłącznie z korektą fali spadkowej. Wtorkowa sesja potwierdziła te obawy.

Po wyjściu w dół z formacji głowy i ramion sytuacja techniczna indeksu WIG-20 jest wciąż bardzo niepokojąca. Bardzo prawdopodobne są dalsze spadki. Maksymalny zaś zasięg korekcyjnych wzrostów mógłby sięgnąć poziomu około 1160-1170 punktów. Po wtorkowej sesji, wzrost choćby do tego poziomu wydaje się jednak mało prawdopodobny.

Dzisoaj na europejskie parkiety powróciły już zniżki. Niepokoi stan gospodarki, jednak decydujący wpływ na światowe giełdy niezmiennie ma sytuacja w Iraku, a raczej brak jasności co tamtejszej sytuacji. Jeszcze niedawno wydawało się, że wojna jest sprawą stosunkowo odległą. Ostatnie posunięcia dowodzą jednak, że do wybuchu konfliktu może dojść już niebawem. Niewątpliwie inwestorzy będą pilnie śledzić rozwój sytuacji w tym zakresie. W szczególności oczekuje się na dzisiejsze wystąpienie amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella. Przed wyjaśnieniem się sytuacji irackiej dłuższa fala wzrostów jest mało prawdopodobna.

Krajowych inwestorów może również niepokoić brak koncepcji reform strukturalnych państwa, wzrastający fiskalizm, a ponadto rozwijająca się afera Rywina, której skutków końcowych wciąż nie sposób przewidzieć.

Paweł Zaremba-Śmietański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW wciąż dominują spadki