IDM: na GPW znów wiało nudą

Marek Druś
12-11-2002, 17:07

Jakże wiele zmieniło się od czasu publikacji mojego ostatniego komentarza. Jeszcze pod koniec października wielokrotnie nawiązywałem do możliwości osiągnięcia przez kontrakty terminowe kolejnej „równej” liczby – 1200 pkt, z dzisiejszego punktu widzenia, wartość ta została już dawno osiągnięta i odeszła w niepamięć. Pierwsza sesja po kolejnym długim weekendzie nawiązywała do sesji piątkowej, a więc do poszukiwania dołka krótkoterminowego trendu spadkowego. Dzisiejszym minimum okazała się wartość 1132 pkt. Jedyną osłodą dla inwestorów już posiadających długie pozycje jest to, że przy kursie 1145 pkt można było zaobserwować wzmożony popyt i redukowanie krótkich pozycji. Oby to był dobry prognostyk do zmiany trendu i powrotu w rejony 1200, w końcu nie aż tak odległe czasowo, bo z początku ubiegłego tygodnia.

Tymczasem na warszawskiej giełdzie bardziej można było dziś zasnąć aniżeli zarobić. Zmienność wyniosła zaledwie 17 punktów, a większość istotnych ruchów cenowych miała miejsce w przeciągu pierwszych trzech godzin handlu. Reszta sesji była godna zapomnienia. Nawet informacja o odrzuceniu przez iracki sejm rezolucji rozbrojeniowej nie wywarła żadnego wpływu na polepszenie bądź pogorszenie koniunktury giełdowej. Obroty na rynku terminowym wyniosły zaledwie 9 tys. sztuk przy zaledwie 140 milionach złotych na spocie.

Pomimo braku większych oznak do zakupu polskich akcji pomału nastawiałbym się na kolejną falę wzrostów, być może ponownie w okolice 1200 pkt. Rynek najwyraźniej znalazł już w miarę stabilne dno, z którego powinien nastąpić ruch powrotny ku górze. W dodatku GPW w coraz mniejszym stopniu reaguje na spadki indeksów za oceanem, co może być dobrym momentem do dokonania trafnych zakupów.

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na GPW znów wiało nudą