IDM: Na rynkach ciągle spokojnie

Internetowy Dom Maklerski SA
02-03-2006, 10:42

Wczorajszy dzień pokazał, że teza iż to rynek długu zdecyduje o kierunku złotego okazała się słuszna. Dobry wynik aukcji 2-letnich obligacji oraz dalsze spadki rentowności są dowodem, że rynek wierzy w dalsze obniżki.

Wczorajszy dzień pokazał, że teza iż to rynek długu zdecyduje o kierunku złotego okazała się słuszna. Dobry wynik aukcji 2-letnich obligacji oraz dalsze spadki rentowności są dowodem, że rynek wierzy w dalsze obniżki.

Pojawiły się także opinie, że stopy w Polsce mogą spaść do 3.50% w tym roku. Nadal sądzimy, że rynek nie powinien oczekiwać obniżki stóp w marcu, chyba że dane makroekonomiczne będą znacznie poniżej oczekiwań. Jednak jak pokazuje zachowanie rynku długu obniżki mogą faktycznie nadejść. W związku z tym uważamy, że obecny poziom EUR/PLN jest uzasadniony jednak na horyzoncie istnieje kilka istotnych zagrożeń – przede wszystkim świeży temat planu reformy finansów publicznych Gilowskiej. Dzisiaj spodziewamy się, że złoty pozostanie stabilny na obecnych poziomach jednak dane o 10:00 na temat PKB za IV kwartał mogą spowodować dalsze umocnienie jeśli będę co najmniej tak dobre jak oczekiwania (4.1%).

Rynek międzynarodowy:

Kurs EUR/USD nie zdołał pokonać następnych poziomów po przebiciu 1.1950. W okolicy 1.1970 (techniczny rejon) pojawiły się oferty i kurs spadł dość gwałtownie poniżej 1.1920 w skutek likwidowania krótkoterminowych długich pozycji przez inwestorów liczących na zaatakowanie 1.2025. Dzisiaj o 13:45 ECB podejmie decyzję o zmianie stóp. Rynek oczekuje podwyżki o 25 pkt. bazowych. To wydarzenie może być przyczyną braku chęci inwestorów do zwiększania długich pozycji w EUR, w obawie o realizację zysków po decyzji zgodnej z oczekiwaniami. Do wczesnego popołudnia oczekujemy stabilizacji. Ze stanów są tylko dane o tygodniowym bezrobociu, więc uwaga uczestników skupiona będzie przez cały dzień na stopach procentowych.

Wojciech Zdanowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDM: Na rynkach ciągle spokojnie