IDM: na rynku akcji doszło do dużej wyprzedaży

Marek Druś
19-06-2002, 17:40

Takiego wychłodzenia polskiego rynku dawno nie było. Główne indeksy notowały chwilami blisko trzyprocentowe przeceny. Kontrakty serii wrześniowej w pewnym momencie były 2,5% poniżej wczorajszego zamknięcia. Szczerze mówiąc, sam nie spodziewałem się tak panicznej wyprzedaży, ale o możliwości ustanawiania kolejnych dołków wspominałem we wczorajszym komentarzu. Jeszcze wczoraj każdy marzył, przynajmniej posiadacze długich pozycji, o ruchu powrotnym w górę, najlepiej w okolice 1400 pkt. Dziś Ci sami inwestorzy marzą o kursie 1300 pkt., aby choć trochę zminimalizować straty. Rynek nasz jest jednak tak słaby, jak i cała polska gospodarka, że nawet jak przyjdzie czas na wędrówkę w górę, to i tak ona za długo nie potrwa. Myślę, że poziom 1300-1320 będzie silnym oporem i nie prędko zostanie przełamany.

Wszystko zainicjowały kontrakty amerykańskie na indeks NASDAQ. Przed rozpoczęciem sesji na polskiej giełdzie traciły blisko trzy procent. Najpierw przyszedł czas na gwałtowne spadki na dalekim wschodzie, a po 9.00 również i u nas. Otwarcie kontraktów nastąpiło o ponad 12 punktów niżej w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Seria FW20U2 rozpoczęła się po 1306 pkt., a seria FW20M2 punkt niżej. Jako, że obroty kształtują się w głównej mierze na serii wrześniowej, tym kontraktom poświęcę dalsze rozważania.

Od ponad 12 punktowej przeceny kontrakty FW20U2 jeszcze przed godziną 10.00 przebiły magiczną barierę 1300 pkt. Przez kolejne dwie, kurs przemieszczał się między 1301 a 1305 pkt. W okolicach południa wsparcie 1300 pkt. zostało ponownie przełamane powodując obniżkę wartości najpierw do 1294 pkt., a po kolejnej godzinie do 1287 pkt. Jak się później okazało, cena 1287 była dobrym momentem do zamknięcia krótkich pozycji, bo o otwieraniu długich, to na razie nie może być mowy. Ruch powrotny w górę zakończył się przy 1297 pkt., od którego cena futuresów ponownie zawitała w rejony 1290 pkt. Zamknięcie wyniosło 1290 pkt., przy blisko łącznym wolumenie na sesji 14 tys. sztuk na samej tylko serii wrześniowej.

Kolejne sesje powinny być już tylko lepsze, a przynajmniej jutrzejsza. Zmartwieniem jest jednak to, że nadal kontrakty nie ustaliły swojego „twardego” dna, od którego mogłoby nastąpić już tylko wybicie w górę.

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na rynku akcji doszło do dużej wyprzedaży