IDM: na rynku futures zapowiada się poprawa

opublikowano: 29-11-2002, 17:15

Wszystko wskazuje na to, że kształtująca się formacja klina na wczorajszej sesji zakończyła się ostatecznie spadkiem wartości kontraktów. Dodatkowym negatywnym sygnałem był ich „wysyp” wraz z większością akcji wchodzącymi w skład indeksu WIG20 podczas fixingu na zamknięciu. Gdyby nie to zdarzenie, można by odczuć, że poziom wsparcia futuresów coraz bardziej się stabilizuje, a rynek nie bardzo ma ochotę spadać poniżej 1230 pkt. W obecnej sytuacji realne jest otwarcie przyszłego tygodnia na poziomie 10 punktów niższym, a być może trzeba będzie wspierać się i na niższych wartościach. Miejmy nadzieje, że wartość 1200 będzie nieosiągalna, a na GPW w dalszej części tygodnia ponownie powróci pozytywne myślenie.

Dzisiejsze otwarcie było minimalnie powyżej ostatniego zamknięcia – 1242 pkt. Jeszcze przed rozpoczęciem notowań akcji futuresy ustanowiły swoje maksimum 1244 pkt, od którego głównie już traciły na wartości. Po godz. 10.00 tempo się nieco nasiliło, a deprecjacja kontraktów zakończyła się dopiero na 1230 (o dwa punkty niżej od wczorajszego minimum). Kolejne godziny to powolne acz sukcesywne odrabianie strat i powrócenie do cen powyżej 1240 pkt. Samo zamknięcie nie było już jednak tak udane. 1231 pkt jest najniższym zamknięciem w tym tygodniu, a „statystyczny piątek” chyba na dłuższy czas odszedł do lamusa.

Przyszły tydzień powinien pomimo wszystko należeć do kupujących. O ile w poniedziałek może być jeszcze różnie, tak kolejne dni powinny wyglądać bardziej obiecująco. Poprawie ulegają główne wskaźniki makroekonomiczne w Polsce z deficytem handlowym i inflacją na czele. Giełda, będąca w pewnym sensie barometrem gospodarki, nie sądzę aby była przeciwnie nastawiona. Jednakże o sile dalszych wzrostów zadecyduje „test poniedziałkowy”.

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDM: na rynku futures zapowiada się poprawa