IDM: na rynku futures znów spadki

Marek Druś
28-08-2002, 17:41

Pomimo dzisiejszych cięć stóp procentowych rynek, zgodnie z moimi wczorajszymi przypuszczeniami, oddał cały wczorajszy zysk i dołożył jeszcze trochę. Z perspektywy czasu zastanawiające jest, jak mogło dojść do takich wzrostów na wczorajszej sesji i komu zależało na kupowaniu papierów pięć procent wyżej. Tym bardziej, że o obniżce stóp procentowych mówiło się już głośno od kilku dni i futuresy na pewno miały to w cenie. „Krótkim” pomagały dziś nawet rynki zachodnie, które po wczorajszych spadkach za oceanem podążały tym samym torem. Na GPW indeksy traciły momentami po 3%, a kursy większości spółek powróciły do cen sprzed wczorajszych „uniesień”.

Otwarcie na kontraktach FW20U2 nastąpiło po 1161 pkt., a więc dokładnie tyle samo co wczorajszy fixing na zamknięciu. W ciągu pierwszych paru sekund ustaliło się maksimum 1163 pkt., później było już tylko gorzej. Godzinę po otwarciu kontraktami handlowano dziesięć punktów niżej. Po kolejnej godzinie rynek stracił jeszcze kolejne cztery punkty, ale od wartości 1148 pkt. nadeszło ocieplenie. W południe byliśmy ponownie w okolicach otwarcia. Nie trwało to jednak długo. Chwilę potem futuresy zaczęły zniżkować w naprawdę szybkim tempie. Kurs ustanawiał kolejne dołki: 1150 pkt., 1144 pkt. (poziom oporu z wczorajszej sesji) oraz 1131 pkt., który powstał w reakcji na nie obronienie dość istotnego poziomu wsparcia, jakim było wspomniane 1144 pkt. Ostatnie dwie godziny notowań kontrakty poruszały się bez większych zmienności, co może świadczyć o względnym wsparciu w rejonach 1130 pkt. O jego sile przekonamy się już na początku jutrzejszych notowań.

Moim zdaniem, w początkowej fazie jutrzejszej sesji, możemy nadal kontynuować dzisiejsze spadki. Nie powinny być one jednak już tak dotkliwie. Rynek najwyraźniej ochłonął, co było do zaobserwowania w końcówce sesji. Całkiem prawdopodobne jest, że przebieg czwartkowych notowań będzie przypominał „białą świecę z długimi knotami” po obu stronach – zgodną z japońską analizą techniczną.

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

S&P , PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: na rynku futures znów spadki