IDM: Oczekiwana spokojna sesja

Internetowy Dom Maklerski SA
opublikowano: 21-03-2006, 10:13

Złoty otworzył się wczoraj wysoko powyżej zamknięcia w piątek po ogłoszeniu przez prezesa PiS planu złożenia wniosku o rozwiązanie sejmu. Najprawdopodobniej wniosek taki zostanie złożony w najbliższych dniach, tak aby mógł być poddany głosowaniu w piątek.

Złoty otworzył się wczoraj wysoko powyżej zamknięcia w piątek po ogłoszeniu przez prezesa PiS planu złożenia wniosku o rozwiązanie sejmu. Najprawdopodobniej wniosek taki zostanie złożony w najbliższych dniach, tak aby mógł być poddany głosowaniu w piątek.

PO oświadczyło, że wniosek poprze, jeśli wybory miały by się odbyć na jesieni i zmieniona została ordynacja wyborcza. PiS się na to nie zgodzi. Wygląda na to, że celem nowego zamieszania jest stworzenie sytuacji, w której PO zostanie uznana winna niezdolności PiS do rządzenia. PiS będzie pozornie zmuszony stworzyć koalicję z Lepperem co ograniczy odpowiedzialność PiS za poczynania rządu. Taka sytuacja była by z pewnością bardziej komfortowa dla PiS, mimo, że Lepper wicepremierem to wiadomość tragiczna dla Polski. Złoty pozostanie raczej na obecnych poziomach tj. 3.8650-3.8900. Podejście pod górną granicę wywołać może właśnie głosowanie o samorozwiązanie sejmu. Istnieje szansa na umocnienie złotego jeżeli tylko nie będzie dalszych zawirowań politycznych. Potencjalnym źródłem ryzyka jest także możliwość dymisji premiera, jednak ten temat może się pojawić dopiero po głosowaniu. Obecnie obserwujemy na rynku EURPLN sporą zmienność, co wywołuje chęć ograniczania ryzyka przez inwestorów i ruchy powrotne pod koniec dnia wywołane realizacją zysków. Takie ruchy mogą być wykorzystane do otwieranie pozycji licząc na pozostanie kursu EURPLN w obecnym zakresie.

Rynek międzynarodowy:

Dolar zgodnie z oczekiwaniami pozostawał w wąskim zakresie 1.2120 -1.22 (choć odrobinę szerszym niż prognozowaliśmy). Wskaźniki wyprzedzające koniunktury zgodnie z oczekiwaniami miały niewielki wpłynęły na rynek – choć chwilowo osłabiły dolara. Znacznie ważniejsze są dzisiejsze dane na temat cen producentów (PPI). Rynek oczekuje na dalsze dane mogące pomóc w ocenie potencjału do dalszych  podwyżek stóp. Dane pokazujące konieczność podniesienia w górę prognoz przyczyniłyby się do umocnienia dolara i wyprowadzenia kursu EURUSD z obecnie dość wykupionych poziomów. Dane pokazujące rosnącą inflację mają potencjał umocnić dolara do poziomu poniżej 1.21. Wypowiedzi przedstawicieli FED-u:, Minehan i Yellen nie wpłynęły na rynek. Jednak po wypowiedziach Bena Bernanke dolar wyłamał się z poniżej 1.2152, choć szybko znaleźli się kupujący. Ostatnie wypowiedzi Bernanke są o tyle istotne, że dziś mamy dane o inflacji PPI a już za tydzień jest posiedzenie FOMC. Z jego wypowiedzi wynika, że nie uważa on obecnej odwróconej krzywej rentowności za zwiastun recesji, lecz uważa, że w kwestii polityki monetarnej jest wiele niewiadomych – dla dolara oznacza to, że kwestia dalszych podwyżek jest otwarta. Dzisiaj opublikowane będą także dwie tygodniowe serie danych o sprzedaży detalicznej – nie oczekujemy jednak żadnej reakcji, gdyż teraz najważniejszym tematem są relatywne stopy procentowe.

Wojciech Zdanowicz

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Polecane