IDM: Odwrócenie czy short squeeze?

Wojciech Smoleński
opublikowano: 30-08-2010, 13:02

Pod koniec ubiegłego tygodniach na rynkach miało miejsce istotne odwrócenie (tzw. reversal). Ponowny test wsparcia przy 1038 potwierdził istotność tego poziomu - odbicie było tym razem bardzo zdecydowane i gwałtowne.

Wolumen handlu był przeciętny (~ 1 miliarda akcji), ale praktycznie całkowicie skoncentrowany na spółkach wzrostowych. Wzrostom towarzyszył 10-proc. spadek zmienności implikowanej opcji indeksowych mierzony indeksem VIX.

Jednocześnie miało miejsce wyraźne odwrócenie na rynku obligacji. Rentowności gwałtownie rosły, choć zakres ruchu cenowego nie odbiega jeszcze od przeciętnego zakresu korekt w trwającym od początku kwietnia wzrostowym trendzie cen (spadku rentowności). Gwałtowność obserwowanych zmian cenowych sugeruje, że było to typowe pokrywanie krótkich pozycji (na indeksach).

W tym tygodniu rynek prawdopodobnie utrzyma się przez większość czasu w szerokim zakresie cenowym w oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy. W między czasie publikowane będą inne istotne dane makro z USA: dochody i wydatki Amerykanów (pon.), indeks Chicago PMI i indeks zaufania konsumentów (wt.), raport ADP i indeks ISM dla przemysłu (śr.), wydajność pracy i cotygodniowe dane o bezrobociu (czw.). Reakcja rynku na piątkowe dane z rynku pracy może przesądzić o nastrojach w kolejnych tygodniach. Kontynuacja wzrostów umożliwi realizację odwróconej głowy z ramionami, widocznej na indeksie S&P500. W takim przypadku możliwy byłby wzrost w okolice poprzedniego szczytu do końca roku. Alternatywą jest ciąg dalszy osuwania się w kierunku tegorocznych minimów.                    

EUR/PLN

Lepsze od oczekiwań dane PKB z Polski nie wywołały większej reakcji na złotym. Po piątkowym ruchu rynek mógł być zbyt jednostronnie nastawiony na kontynuacje impulsu poniżej 3,95 i dlatego po danych obserwujemy realizację zysków. Jeszcze przed danymi złoty nieznacznie się osłabiał w ramach standardowego odbicia po silnym ruchu. Na EUR/PLN zatrzymało się w strefie oporu 3,9740-80. Na USD/PLN odreagowanie również było niewielkie, w granicach 3,125. Rynek powinien być dzisiaj stabilny ze względu na brak aktywności brytyjskich banków. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

Rynek akcji entuzjastycznie zareagował na piątkowe przemówienie Bena Bernanke, ale reakcja na dolarze była już bardziej stonowana. Bernanke dał do zrozumienia, że dodatkowe posunięcia łagodzące politykę monetarną są możliwe, gdyby było to konieczne. Szef Fedu uważa, że gospodarka przechodzi słabszy okres, ale nie powinna powrócić do recesji. Ekonomiści zwracają uwagę, że w najbliższych miesiącach zdecydowanie istotniejsza od polityki monetarnej będzie rola polityki fiskalnej. Eurodolar pozostaje w zakresie. Wsparciem będzie strefa 1,2665-75, oporem strefa 1,2780-1,2815.      

GBP/USD

Jeszcze w piątek notowania funtdolara testowały wsparcie w strefie 1,5420-40. Poprawa nastrojów na giełdach oraz towarzyszące jej nieznaczne osłabienie dolara pomogły funtowi umocnić się w relacji do dolara wieczorem i dzisiaj rano. Najbliższe istotne dane z gospodarki brytyjskiej nadejdą w środę - będą to dane PMI dla przemysłu. Funtdolar powinien pozostawać w szerokim zakresie w oczekiwaniu na dane piątkowe z amerykańskiego rynku pracy.  

USD/JPY

Kolejne kroki łagodzące zapowiedziane przez Bank Japonii na nadzwyczajnym posiedzeniu osłabiły jena jedynie przejściowo. W zasadzie rynek zaczął antycypować to wydarzenie już w piątek osłabiając japońską walutę powyżej psychologicznej bariery 85,00. W nocnym handlu z niedzieli na poniedziałek notowania USD/JPY poszybowały w kierunku 86,00, ale tam nastąpiło gwałtowne odwrócenie. Obecnie dolarjen jest handlowany już poniżej 85,00. W najbliższym czasie handel powinien odbywać się w szerokich zakresach.   

Wojciech Smoleński
IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński

Polecane