IDM: Osłabienie dolara wynika z dostosowywania pozycji

opublikowano: 30-01-2007, 10:23

Obserwowane od wczoraj osłabienie USD związane jest najprawdopodobniej z dostosowywaniem pozycji przed serią ważnych fundamentalnych wydarzeń.

Obserwowane od wczoraj osłabienie USD związane jest najprawdopodobniej z dostosowywaniem pozycji przed serią ważnych fundamentalnych wydarzeń.

Za tym kierunkiem przemawia także fakt, iż dolar nie był w stanie istotnie zyskać po przełamaniu linii oporu z ostatnich dwóch tygodni. Rynki ropy, złota lub obligacji nie wysyłają silnych sygnałów, lecz brak wzrostów w jakiś sposób sprzyja amerykańskiej walucie. Uważamy, że dolar może pod koniec tygodnia być nadal silny, gdyż zarówno posiedzenie FOMC jak i dane o PKB i NFP mogą amerykańskiej walucie pomóc - FOMC przez to, że nie wspomni o możliwości obniżek, wzrost PKB będzie wyższy niż w poprzednich kwartałach (nie powinno być trudne przekroczenie 3.0%) a NFP pomoże wskazaniem powyżej 150k nowych miejsc pracy. W międzyczasie jednak dolar może oddać część zysków w wyniku ograniczania pozycji, które mogły w ostatnich tygodniach istotnie urosnąć. Dlatego uważamy, że dolar znajdować się będzie w krótkim terminie pod lekką presją i preferujemy zakupy amerykańskiej waluty blisko technicznych oporów, czyli np. w okolicy 1.2980 - przełamanej linia wsparcia, która powstrzymywała spadki EURUSD w ostatnich dwóch tygodniach.

USD/PLN

W przypadku USD/PLN sesja może być nieco ciekawsza niż EURPLN albowiem EURUSD poszukuje obecnie kierunku. Dolar koryguje ostatnie silne wzrosty, ale inwestorzy jednocześnie wierzą, że FED nie wspomni o możliwości obniżek, a może nawet podkreśli bardzo dobre dane makro, które się w ostatnim czasie pojawiły. Jeśli by tak się stało to dolar ma spore szanse na umocnienie. Korekta ta, będzie zatem okazją do otwarcia długich pozycji w USD. Uważamy, że atrakcyjnymi poziomami do zakupu USD są okolice 1.2990 na EURUSD i odpowiedni w tym momencie kurs na USDPLN.

EUR/PLN

Dzisiaj oczekujemy raczej spokojnej sesji, tj. ograniczonej do wczorajszych zakresów. Inwestorzy będą woleli poczekać do zakończenia posiedzenia RPP i FOMC z otwieraniem większych pozycji, które mogłyby wywołać większe ruchy. Uważamy, że wahania będą ograniczone do zakresu 3.92 – 3.9440. Złoty może być słabszy jeżeli pojawią się na rynku kolejne informacje o możliwości zaostrzenia nastawienia ECB do inflacji. Są ku temu powody: możliwość wzrostu cen ropy i silny wzrost podaży pieniądza M3 i wzrost płac, są dowodem na to, że dotychczasowe podwyżki stóp były nieskuteczne.

EUR/USD

Dzisiaj kierowalibyśmy się tylko sytuacją techniczną. Rynek będzie dostosowywał pozycji i czekał na posiedzenie FOMC i dane o PKB. Sądzimy, że wzrosty powinny być ograniczone do 1.2990, natomiast pierwsze (słabe) wsparcie w ciągu dnia powinno się formować w okolicy 1.2945. Przełamanie tego poziomu sugerować będzie dalszy ruch w okolice 1.2920, lecz tam ponownie formować się będzie wsparcie. Wydarzenia na innych rynkach sprzyjają odrobinę mocniejszemu dolarowi, jednak fakt, że tak się nie dzieje oznacza, że awersja do ryzyka jest mocniejszym czynnikiem, dlatego uważamy, że wspomniane 1.2990 może dzisiaj być testowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane