IDM: pogoda wszędzie, tylko nie na giełdzie

opublikowano: 17-01-2003, 17:23

Takim stwierdzeniem skwitował dzisiejszą sesję jeden z inwestorów mojego biura. Pomimo znacznych spadków na warszawskiej giełdzie w dniu wczorajszym dziś nie nastąpiło żadne odreagowanie. Rynek po raz drugi z rzędu otworzył się z luką cenową, by w trakcie notowań w dalszym ciągu powiększać rozmiar spadków. Póki co, „zielony” kolor można dostrzec jedynie na dworze. Akcjom najwyraźniej lepiej rośnie się przy dwudziestostopniowym mrozie, aniżeli w czasie odwilży. Może to dobry moment na wprowadzenie kolejnego instrumentu finansowego na GPW – kontraktów na pogodę...

Wracając do meritum wydarzeń sesji kończącej wyjątkowo emocjonujący tydzień można stwierdzić, że nigdy nie jest na tyle tanio, by nie mogłoby być jeszcze taniej. Jeszcze na początku tygodnia o polskie akcje inwestorzy niemalże zabijali się, a dziś, po raz kolejny popytu praktycznie nie było. Obrót na spocie spadł z 300 mln. zł. w poniedziałek do zaledwie 100. Co gorsza, nie ma żadnych przesłanek do zmiany kierunku i wyhamowania tendencji spadkowej, a kolejne poziomy obrony są skutecznie przełamywane.

Ostatni kurs zamknięcia kontraktów stanowił wyłącznie odniesienie dla poziomu dzisiejszych „widełek”. Samo kwotowanie kontraktów od wczorajszego poziomu zamknięcia – 1216 znacznie odbiegało. Większość dzisiejszych transakcji zawierano pomiędzy 1201 a 1191 pkt, na bardzo dużym wolumenie obrotu. Zamknięcie było punkt niżej od dolnej wartości z tego przedziału.

W dalszym ciągu podtrzymywałbym opinię, że bezpieczniejsza byłaby pozycja krótka bądź pozostanie po za rynkiem. Przy ewidentnym wzroście obrotów można by się zastanawiać nad ich odwróceniem. W każdym innym wypadku ruch ten jest wyjątkowo ryzykowny.

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: pogoda wszędzie, tylko nie na giełdzie