IDM SA: Nieoczekiwane umocnienie złotego

Internetowy Dom Maklerski SA
opublikowano: 15-03-2006, 10:18

Złoty pod koniec sesji dość nieoczekiwanie się umocnił. Dobre dane o bilansie płatniczym w naszej opinii nie były wystarczająco silnym czynnikiem do tak silnego umocnienia.

Złoty pod koniec sesji dość nieoczekiwanie się umocnił. Dobre dane o bilansie płatniczym w naszej opinii nie były wystarczająco silnym czynnikiem do tak silnego umocnienia. Umocnienie innych walut w regionie, szczególnie forinta po pojawieniu się spekulacji o możliwych podwyżkach stóp procentowych na Węgrzech może być główną przyczyną, gdyż Polska ma jedne lepszych fundamentów gospodarczych w regionie.

Dzisiaj opublikowane zostaną dane na temat inflacji. Mogą one być przyczyną umocnienia złotego, szczególnie, że rentowności obligacji w USA wczoraj istotnie spadły. Oczekuje się niskiej inflacji, co powinno wspierać nasz rynek długu. Sądzimy jednak, że mimo wszystko umocnienie złotego jest krótkotrwałe, gdyż sytuacja polityczna w Polsce jest fatalna, korekta na EURUSD może się szybko zakończyć po publikacji danych w tym tygodniu. Umocnienie dolara może znowu wywołać odpływ kapitału z rynków wschodzących. Sytuacja techniczna jest skomplikowana, wsparcie znajduje się na poziomie opór w okolicy 3,92. Pomiędzy tymi poziomami kurs może się dość swobodnie poruszać.

Rynek międzynarodowy:

Wczorajsze słabsze dane o sprzedaży detalicznej spowodowały osłabienie dolara i spadek rentowności obligacji. Dolar spada, lecz EURUSD zbliża się do górnej granicy zakresu konsolidacji z ostatnich 3 miesięcy. Zdecydowane przebicie 1.2090 oznacza, że kanał się rozszerzy i prawdopodobnie zobaczymy w krótkim czasie 1.2230. Ten poziom uważamy za kluczowy, jeżeli trend na EURUSD ma nadal być spadkowy. W okolicy 1.1840 ustanowiona została silna baza. Dzisiejsze dane o przepływach kapitałowych do USA stanowią raczej zagrożenie dla dolara. Sądzimy jednak, że rynek skupi swoja uwagę także na Beżowej Księdze (Beige Book) czyli raporcie na temat kondycji gospodarki wykorzystywanej przez FED w trakcie posiedzeń FOMC. Najbliższe posiedzenie jest już za 2 tygodnie, więc dane te mogą mieć istotne znaczenie.

Wojciech Zdanowicz

rynki.zagraniczne@idmsa.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internetowy Dom Maklerski SA

Polecane