IDM: sesja na GPW nie przyniosła rozstrzygnięć

Marek Druś
27-02-2002, 16:49

Dzisiejsza sesja nie dała odpowiedzi na pytanie, w którą stronę podążał będzie w najbliższym czasie rynek. Indeks poruszał w okolicach swojego wczorajszego zamknięcia a po początkowym mozolnym ruchu do góry w połowie sesji, po utworzeniu podwójnego szczytu do głosu doszła strona podażowa. WIG 20 ostatecznie zamknął się na koniec dnia na poziomie takim samym jak na sesji wtorkowej. Obroty na rynku wyniosły ponad 235 mln zł. i głównie skupiły się na trzech spółkach - PKN Orlen, TPSA i KGHM. Jest to o tyle istotne, że kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym rozwoju sytuacji na giełdzie i obronie trendu zapoczątkowanego w październiku ubr. jest moim zdaniem, zachowanie się na najbliższych sesjach akcji właśnie tych ww spółek. Wszystkie te papiery znajdują się blisko swoich ważnych, z punktu widzenia analizy technicznej, poziomów cenowych. W przypadku PKN Orlen obecna cena oscyluje wokół górnej linii długoterminowej kanału spadkowego, z którego wybił się pod koniec ubiegłego roku, w przypadku TP S.A. poziomem wsparcia okazała się linia łącząca dołki z połowy sierpnia i połowy grudnia ubr. natomiast kurs akcji KGHM broni się na linii trendu zapoczątkowanego w październiku ubr. Stopniowe wytracanie potencjału do spadków, z jakim mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich kilku sesji na akcjach tych spółek spowodowało uaktywnienie się popytu i powolny wzrost kursów.

Moim zdaniem, z punktu widzenia analizy technicznej istnieje obecnie większe prawdopodobieństwo wybicia w górę indeksu ponad poziom ok. 1.400 pkt niż powrót do tendencji spadkowej.

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie obniżyła na dzisiejszym posiedzeniu stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Decyzja RPP może wywołać niezadowolenie wśród kół rządowych, ale wydaje się, że rynki przyzwyczaiły się już do rozbieżności istniejących między tymi organami co do tempa i ścieżki obniżania stóp procentowych.

Bogusław Bieroń

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IDM: sesja na GPW nie przyniosła rozstrzygnięć