IDM: sesja na GPW zakończyła sesję niewielkimi wzrostami

29-05-2002, 17:43

Po dość nerwowej końcówce wczorajszych notowań spowodowanej gwałtowną zniżką akcji TPSA dzisiejsza sesja przyniosła niewielką zmianę wartości indeksu WIG 20. Wskaźnik koniunktury utrzymywał się przez cały dzień powyżej wczorajszego kursu zamknięcia głównie dzięki zwyżce ceny akcji PKN Orlen. Seria artykułów pojawiających się prasie dotycząca możliwych sposobów prywatyzacji sektora naftowego jak i zapowiedzi włączenia się w ten proces Jana Kulczyka (co może zdynamizować tempo zmian w akcjonariacie spółki) spowodowała wzrost popytu na akcje koncernu naftowego. Wszystko wskazuje na to, że przed nami jest okres, w którym PKN Orlen może być w centrum uwagi rynku.

Obroty na spółkach z WIG 20 wyniosły ponad 116 mln zł co zapewne jest wynikiem ograniczonej liczby sesji w tym tygodniu i jutrzejszym dniem wolnym. Przy spadku aktywności Inwestorów nie trudno było wywołać gwałtowne wahania indeksu, czego przykładem jest końcówka dzisiejszej sesji. Zwolennicy mocnych wrażeń od kilku dni upatrzyli sobie papiery TPSA. Podobnie było także dziś. Aktywna gra dużych Inwestorów na papierach operatora telekomunikacyjnego widoczna była w szczególności w pojawiających się i wycofywanych dużych zleceniach kupna i sprzedaży. Jak czuły jest rynek na takie sygnały można było zaobserwować po zachowaniu się kontraktów na indeks WIG 20, na którym baza na zamknięcie wyniosła –2 pkt przy znacznej zniżce LOP.

Decyzja RPP dotycząca obniżenia stóp procentowych, mimo że jest inna niż sugerowały to wcześniejsze wypowiedzi członków Rady pozostała (na razie) bez wpływu na notowani giełdowe.

Bogusław Bieroń

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / IDM: sesja na GPW zakończyła sesję niewielkimi wzrostami