IDM: sesja na GPW znów toczyła się bez emocji

13-11-2002, 17:03

Najwyraźniej inwestorzy warszawskiej giełdy na dłuższy okres czasu zaprzestali dokonywania transakcji. Wolumen obrotu na kontraktach terminowych indeksowych FW20Z2 spadł poniżej 6 tys. sztuk przy jednoczesnym spadku obrotów na spocie do 130 mln złotych. Za spadkiem obrotów zmalała również zmienność derywatów – do 11 punktów. Najwyraźniej rynek wszedł w fazę kumulacji. Pozostaje jedynie pytanie, kto po tej fazie wyjdzie zwycięsko, a kto na przysłowiowej tarczy – dłudzy czy krótcy. Póki co, ja nadal będę podtrzymywał swoją wcześniejszą opinię, że dłudzy. Świadczy o tym chociażby kształtowanie się silnej linii wsparcia na 1132 pkt pozytywnie dziś zweryfikowanej, a także budujący się powoli dodatni spread pomiędzy rynkiem futures a rynkiem kasowym.

Podstawowe wartości, jakie należy zapamiętać po dzisiejszej sesji, ewentualnie wprowadzić je do programów służących analizie technicznej, to: otwarcie – 1138, minimum – 1132, maksimum – 1143 i zamkniecie – 1140. Więcej słów dotyczących przebiegu dzisiejszej sesji jest zbędnych, gdyż wykres czy to kontraktów, czy to indeksu WIG20 niewiele dziś się różnił od bardzo złego stanu pacjenta cierpiącego na poważną chorobę serca. „Kardiogram” sesji nieznacznie tylko odbiegał od linii prostej. Oby ta cała kumulacja miała pozytywny wpływ na nasz rynek i ponowne ożywienie, byśmy nie musieli posługiwać się stwierdzeniem: operacja się udała, pacjent niestety zmarł... Póki co, GPW jest pacjentem o poważnym schorzeniu, a mianowicie o poważnej „arytmii” obrotów. Miejmy jednak nadzieje, że nie nastąpią przeżuty na uczestników obrotu.

Pozwoliłem sobie dziś na nieco żartobliwe wypowiedzi o warszawskiej giełdzie, jednakże o czym tu dziś pisać, skoro ta sesja poza sennością nie wywierała żadnych innych następstw, a już na pewno nie emocji. Bądźmy jednakże dobrej myśli, może druga połowa tygodnia okaże się bardziej absorbująca.

Paweł Gołębowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: sesja na GPW znów toczyła się bez emocji