IDM: Sytuacja w regionie może osłabić złotego

Anna Jacewicz
opublikowano: 09-10-2009, 10:50

W tym tygodniu przeważają pozytywne nastroje na rynkach akcji. Opublikowane lepsze od oczekiwań dane na temat liczby nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA oraz dobry początek sezonu publikacji wyników finansowych spółek wzmaga optymizm wśród inwestorów. 

Presja na dalsze osłabianie się waluty amerykańskiej utrzymuje się, jednak w  czasie sesji azjatyckiej nastąpiło odreagowanie i umocnienie USD. W "Financial Times" pojawił się artykuł, z którego wynika, iż kraje azjatyckie poważnie zainterweniowały wczoraj na rynku walutowym w celu spowolnienia spadku wartości dolara amerykańskiego Z kolei w swoim przemówieniu Bernanke skoncentrował się na podkreśleniu faktu, że Fed będzie zacieśniał swoją politykę monetarną, jak tylko kondycja gospodarki poprawi się w wystarczającym stopniu. Obecnie jednak przez jakiś czas jeszcze stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie. Hoening z Fed podtrzymał dość jastrzębią retorykę, mówiąc ze gospodarka amerykańska ma już najgorsze za sobą.

Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno Bank Anglii, jak i ECB, pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podczas czwartkowej konferencji Trichet powiedział, że gospodarka strefy euro stabilizuje się, zwracając uwaga na to, iż proces uzdrowienia gospodarki będzie długotrwały. Zdaniem szefa ECB, stopy procentowe są na razie na odpowiednim poziomie. Z kolei członkowie BoE zamierzają poczekać na listopadowy raport nt. inflacji przez jakąkolwiek zmianą obecnej polityki.
W piątek w centrum zainteresowania pozostają przemówienia Tricheta oraz Lockharta i Kohna z Fedu. Oprócz tego poznamy dane z kanadyjskiego rynku pracy, wobec czego możemy spodziewać się większej zmienności na parze USD/CAD. Ponadto z USA zostaną opublikowane dane na temat bilansu handlowego.

EUR/PLNPomimo wzrostu awersji do ryzyka, presją na dalsze osłabienie złotego utrzymuje się. Fundamentalnym czynnikiem osłabiającym złotego może być sytuacja w regionie (ryzyko dewaluacji łotewskiej waluty). Z technicznego punktu widzenia jesteśmy blisko górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Kluczowym będzie zachowanie EUR/PLN w  strefie  oporu  4,2620-4,2760. Przełamanie tego rejonu powinno doprowadzić do testu okolic 4,30. Wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie 4h znajduje się na poziomie 4,20.
 
EUR/USD

Odreagowanie na dolarze w czasie sesji azjatyckiej doprowadziło kurs EUR/USD w okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Jak na razie eurodolar znajduje się na wsparciu. Ruch korekcyjny swoim zasięgiem zrównał się w stosunku 1:1 z poprzednią korektą z poziomu 1,4760. To powinno wspierać dalsze wzrostu na eurodolarze. Kurs zbliżył się w okolice szczytu z września tego roku, jednak jak na razie zabrakło siły na test tego poziomu. Z kolei owrót poniżej 1,4680 może doprowadzić do pogłębienia korekty na tej parze.  Wsparcie w postaci 50% zniesienia całości październikowego impulsu wzrostowego znajduje się na poziomie 1,4650.

GBP/USD

Parze GBP/USD bardzo pomaga negatywny sentyment do waluty brytyjskiej. Wybicie z zakresu przyniosło silny ruch wzrostowy w rejon powyżej 1,6100, tuz powyżej którego znajdowało się geometryczne wsparcie w postaci zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 1,6737. Obecnie funtdolar testuje przełamaną górną linię tego zakresu  jednak silne wsparcie w rejonie 1,5960 powinno powstrzymać spadki na GBP/USD. Tam przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym oraz 61,8% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego.

USD/JPY

Dłuższa konsolidacja blisko wsparcia w okolicy 88,00 przyniosła ruch korekcyjny na USD/JPY. Pomocne mogły również okazać się interwencje azjatyckich banków centralnych mające na celu zahamowanie silnej wyprzedaży waluty amerykańskiej, jaką obserwujemy w bieżącym tygodniu. Nie zmienia to jednak sytuacji technicznej na wykresach. Pozostajemy w trendzie spadkowym, poniżej 38,2% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 92,57 w okolice 88,00. Najbliższy opór to poziom 89,75.

Anna Jacewicz
IDM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane