IDM: telekomy poprawiły nastroje na GPW

Marek Druś
opublikowano: 03-06-2002, 17:38

Dzisiejsze - poniedziałkowe notowania ciągłe rozpoczęły się na naszym parkiecie od niewielkich przecen większości akcji. Wydaje się, że przyczyną zwiększonej podaży był brak ważnych i ciekawych informacji na rynku krajowym. Do zwiększonych zakupów nie skłaniały również lekkie spadki na giełdach zachodnioeuropejskich. W pierwszych minutach sesji na wartości traciły walory spółek informatycznych - ComputerLandu i Prokomu. Papiery obu spółek najprawdopodobniej zaczęli wyprzedawać inwestorzy zadowoleni z dotychczas osiągniętych stóp zwrotu. Powinniśmy pamiętać, że w ostatnich miesiącach, akcje Prokomu i Computerlandu zyskały na wartości około kilkadziesiąt procent.

Spadki z którymi mieliśmy do czynienia w pierwszych kilkudziesięciu minutach trwania sesji dość szybko zostały wyhamowane. Można odnieść wrażenie, że za niewielkimi wzrostami na giełdzie stoją inwestorzy zagraniczni. Z całą pewnością – bodźcem do zakupów była informacja o przekazaniu przez ZUS do OFE około 266 mln zł.

Do wzrostu głównych indeksów przyczyniły się przede wszystkim akcje spółek z branży telekomunikacyjnej. Największy wzrost miał miejsce na papierach Elektrimu. Zwyżka jest wynikiem ogłoszenia komunikatu przez BRE Bank o zamiarze odkupienia od obligatariuszy Elektrimu w obrocie wtórnym zrestrukturyzowanych obligacji o wartości 100 mln euro, których termin wykupu ustalono na czerwiec 2004 r. W ocenie inwestorów wiadomość ta jest kolejnym krokiem zmierzającym do uratowania przed bankructwem warszawskiego holdingu. Nieco mniej zyskały na wartości akcje TP S.A.

Dzisiejsza - poniedziałkowa sesja przebiegała pod znakiem symbolicznych wzrostów. O godzinie 16.10 indeks WIG20 osiągnął wartość 1393.12 pkt. po wzroście o 1.73 proc., natomiast indeks TECHWIG zatrzymał się na poziomie 560.57 pkt. notując wzrost o 2.18 proc. Obroty na rynku spółek z WIG20 osiągnęły wartość 151 mln złotych.

Sławomir Rachwał

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IDM: telekomy poprawiły nastroje na GPW