IDM: W oczekiwaniu na impuls

Anna Jacewicz
opublikowano: 01-10-2009, 11:56

Wczorajsza reakcja na gorsze dane Chicago PMI mogła być w pierwszej fazie bardzo niepokojąca dla byków. Na słabe dane rynek zareagował dość gwałtownym spadkiem w kierunku minimów z poniedziałku.

Jako dodatkowy "straszak" działa bliskość linii głównego trendu spadkowego całej bessy. Mimo bliskości istotnych oporów technicznych skala spadku po danych była niewielka, a popyt bardzo szybko przeprowadził kontrę. W rezultacie indeksy zakończyły sesję neutralnie i w dalszym ciągu brakuje sygnałów kierunkowych. Za dystrybucją akcji w ostatnich dwóch tygodniach przemawia relacja świeczek spadkowych do wzrostowych (7/3) oraz zachowanie wolumenu. Z drugiej strony linia trendu wzrostowego została utrzymana - wystarczy jeden skuteczny atak popytu i możemy zobaczyć nowe szczyty na S&P500. Struktura raportowanych pozycji przez COT (Committment of Traders) również przemawia za kontynuacją trendu wzrostowego. Duzi gracze utrzymują pozycje długie, natomiast mali gracze pozycje krótkie. Ignorowanie gorszych od oczekiwań danych makroekonomicznych w najbliższych dniach byłoby pozytywnym sygnałem dla rynków.  

Średnioterminowa korelacja dolara z indeksami powinna być zachowana - większego ruchu na EURUSD spodziewamy się przy okazji roztrzygnięcia sytuacji technicznej na S&P500. Na krótkoterminowe reakcje na publikowane dane należy patrzyć z szerszej perspektywy. Dzisiaj w centrum uwagi będą dane ISM, które mogą okazać się gorsze od oczekiwań. Na to rynek jest jednak przygotowany po wczorajszym niskim odczycie Chicago PMI, więc tylko znacząco gorsze dane mogą pogorszyć sentyment.   

EUR/PLN

Złoty lekko osłabia się pod wpływem nieco gorszych danych o sprzedaży detalicznej z Niemiec. Wahania są jednak niewielkie, a notowania pozostają w obrębie ostatnich zakresów. Dzisiejsze dane PMI z Polski okazały się nieco gorsze od oczekiwań, ale pozostały bez większego wpływu na kurs złotego. Oporem jest w dalszym ciągu strefa 4,24-4,25. Dzisiaj powinna roztrzygnąć się kwestia dywidendy z PZU, co może wpłynąć "oczyszczająco" na rynek. Ze względu na jutrzejszy raport z amerykańskiego rynku pracy notowania  złotego powinny pozostać w wąskich zakresach.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

Spadek notowań EUR/USD przed 8 rano był wyraźną "zagrywką" pod dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec. Dane okazały się znacznie gorsze od oczekiwań, ale eurodolar już nie kontynuował ruchu. Odreagowanie wzrostowe  w kierunku 1,46 świadczy o tym, że rynek w dalszym ciagu szuka kierunku. Wsparciem pozostaje 1,4538 przy zniesieniu 38,2% fibo. Przebicie tego wsparcia powinno doprowadzić do kontynuacji spadków w kierunku kolejnego poziomu wsparcia. Oporem będzie strefa wczorajszych maksimów  przy 1,4660-70. Powrót powyżej tego poziomu zaneguje sygnały sprzedaży.

GBP/USD

Odreagowanie wzrostowe na fundolarze zatrzymało się na zniesieniu 50% ostatniej fali spadkowej. Silniejsze zachowanie dolara w ostatnich dniach oraz generalnie słaby sentyment do funta sprzyjają kontynuacji trendu spadkowego na GBPUSD. Dzisiejsze dane PMI z Wielkiej Brytanii okazały się nieco gorsze od oczekiwań, ale nie wywołało to większej reakcji na funcie. Tym niemniej w najbliższym czasie spodziewamy się kontynuacji trendu spadkowego notowań brytyjskiej waluty. Najbliższym oporem będzie dzisiejsze maksimum przy 1,5990.

USD/JPY

Po silnych spadkach notowań USD/JPY od kilku dni trwa konsolidacja w strefie psychologicznego pozimu 90 jenów za dolara. Przypomnijmy, że po spadku notowań poniżej 89 pojawiła się wypowiedź japońskiego ministra finansów o możliwej interwencji na jenie, co nieco ostudziło kupujących japońską walutę. Główny trend na USD/JPY pozostaje spadkowy i dopiero przebicie poziomu 92,50 byłoby sygnałem kupna. Dane makroekonomiczne z Japonii w dalszym ciągu nie zachwycają - indeks Tankan dla przemysłu okazał się gorszy od prognoz. W obliczu spadających zysków japońskie korporacje mają zamiar obniżyć wydatki inwestycyjne.  Dane o sprzedaży detalicznej pokazały spadek jej poziomu w sierpniu o 1,8% r/r, nieco mniejszy niż oczekiwano (2,4%r/r).

Anna Jacewicz
Dom Maklerski IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane