IDM: Wakacyjne nastroje

Anna Jacewicz
opublikowano: 23-07-2009, 12:14

Kolejną sesję z rzędu popyt pokazał, że  jest stroną dominującą na rynku. Niewielka skala korekty po teście istotnego oporu technicznego świadczy o bierności podaży.

Wczoraj indeks S&P500 ustanowił nowe maksimum intraday w trwającym od marca trendzie wzrostowym. Na wykresie dziennym indeksu mamy dwie sesje "zatrzymania" w postaci młotka i szpulki. Momentum wzrostowe wyhamowało, ale nie ma jeszcze sygnałów sprzedaży. Wolumen pozostaje niski. Szerokość rynku nieco się poprawiła. Potwierdzeniem dobrych nastrojów jest to, że rynek koncentruje się na pozytywnych wiadomościach, a ignoruje te gorsze. Zwraca uwagę bardzo dobre zachowanie sektora technologicznego. Indeks Nasdaq rósł wczoraj już 11 sesję z rzędu.  Z dużych spółek dzisiaj przed sesją wyniki podadzą m.in. 3M, UPS i McDonalds, ale nie powinno to wpłynąć istotnie na notowania. Po sesji wyniki podadzą m.in. Microsoft, Amazon i American Express. Przy rosnącym wykupieniu rynku można oczekiwać, że w pewnym momencie rynek zareaguje na dobre wyniki nagłym wzrostem, a następnie wyprzedażą. Próbkę takiego zachowania mieliśmy po publikacji wyników spółki Caterpillar, jednak wyprzedaż na tej sesji była stosunkowo krótkotrwała. Ogólnie rzecz biorąc kierunek pozostaje wzrostowy mimo dość słabych podstaw fundamentalnych obecnego ruchu (można powiedzieć, że fundamentem ruchu jest praktycznie darmowy dolar).

Na walutach trwa dość ograniczony handel, a rynek jest stosunkowo płytki i mało płynny. Dominuje ciągle handel w wąskich zakresach. Jedynie na parach jenowych tradycyjnie mamy spore wahania. Niewielką reakcję wzrostową na funcie wywołały lepsze dane o sprzedaży detalicznej. Wszystko wskazuje na to, że takie "wakacyjne" nastroje mogą jeszcze przez jakiś czas się utrzymywać. Dzisiejsze dane makro o dynamice sprzedaży domów na rynku wtórnym mogą wywołać większy ruch (w porównaniu z obecnymi wahanimi) ze względu na niską płynność i brak innych bodźców.  
  
EUR/PLN
Trend spadkowy na EUR/PLN jest kontynuowany i wszystko wskazuje na to, że niedługo będzie testowany poziom 4,20. Atmosfera na rynkach sprzyja dalszemu umocnieniu walut z rynków wschodzących. Przyśpieszenie trendu na złotym może nastąpić w przypadku silniejszego osłabienia dolara. Na razie jednak EURUSD pozostaje w obrębie szerokich zakresów. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej z Polski okazały się lepsze od oczekiwań, ale nie wywołało to większej reakcji na rynku.  O 14:00 publikowany będzie protokół z posiedzenia RPP. Złoty powinien pozostać mocny.

EUR/USDNa eurodolarze trwa konsolidacja w pobliżu górnego zakresu poprzedniej konsolidacji. Podejścia pod 1,43 są na razie wykorzystywane do sprzedaży, ale skala korekt spadkowych jest niewielka.  Według dealerów rynek jest  stosunkowo mało płynny i płytki. Sytuacja techniczna pozostaje nierozstrzygnięta. Równie prawdopodobny wydaje się w tej chwili do powrót do zakresów jak i wybicie górą i ustanowienie nowego szczytu. Po dzisiejszych danych z rynku nieruchomości rynek będzie się koncentrował na jutrzejszych danych Ifo z Niemiec oraz wstępnych odczytach PMI z Eurolandu za lipiec.

GBP/USD

Wczorajsza wyprzedaż funta okazała się krótkotrwała i notowania ponownie wróciły ponad 1,65. Sprzyjały temu utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach. Dzisiaj notowaniom GBP/USD pomagają lepsze od oczekwiań  dane o sprzedaży detalicznej oraz najnowsza prognoza HSBC, który podniósł target na funtdolarze do 1,75. Powodem tej zmiany są oczekiwania dotyczące polityki Banku Anglii. HSBC spodziewa się, że Bank wstrzyma operacje skupu obligacji oraz zacznie wcześniej od Fedu podnosić stopy procentowe.  Najbliższym istotnym wsparciem na GBP/USD będzie strefa w pobliżu dzisiejszego minimum (1,6436).

Anna Jacewicz
Dom Maklerski IDM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane