IDM: Złoty stabilny, z nutą niepewności przed wyborami

Wojciech Smoleński
opublikowano: 16-06-2010, 12:22

Wczorajsze silne wzrosty na giełdach amerykańskich przy małym wolumenie sugerują, że podaż wycofała się na wyższe poziomy. Popyt całkowicie dominował, o czym świadczy rozkład wolumenu na spółki rosnące i spadające na NYSE.

Z ponad 1,15 miliarda akcji tylko 46 milionów przypadło na spółki tracące na wczorajszej sesji. Ponownie spadała implikowana zmienność opcji indeksowych uwzględnianych w obliczaniu indeksu VIX. WYbicie ponad opór przy 1105 musi zostać potwierdzone i dlatego bardzo istotne będą najbliższe 3 sesje. Najbliższe istotne wsparcie znajduje się przy 1090.

Obserwowane korelacje międzyrynkowe utrzymują się - silnie zwyżkowały ceny ropy naftowej. Cena baryłki podskoczyła nawet do 78 dolarów. Podobnie rosły ceny miedzi. Zaskakująco dobrze zachowują się natomiast obligacje amerykańskie. Tak silne wzrosty na giełdach powinny były wywołać większy wzrost rentowności, a tymczasem kontrakty na obligacje utrzymały wsparcia techniczne. Być może więc rynek obligacji jest bardziej sceptycznie nastawiony do trwających wzrostów na giełdach.

Dzisiaj publikowane będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę oraz rozpoczęte budowy domów), dane o inflacji PPI oraz dane o produkcji przemysłowej. Te ostatnie będą dość istotne - w maju mieliśmy bowiem kulminację umocnienia dolara i ciekawe czy przełoży się to ujemnie na amerykański sektor przemysłowy. Silny dolar zmniejsza bowiem konkurencyjność towarów amerykańskich na rynkach światowych. 

EUR/PLN

Dzisiaj, mimo wczorajszych silnych wzrostów na Wall Street, złoty zachowuje się stabilnie. W godzinach porannych EUR/PLN zbliżył się chwilowo do 4,05, po czym nastąpiło odbicie w kierunku 4,07. Rynek jest jeszcze najwyraźniej nastawiony na utrzymanie konsolidacji. Sądzimy, że złoty pozostanie stabilny w szczególności w relacji do euro z tendencją do lekkiej aprecjacji. W relacji do dolara, spodziewamy dalszego umocnienia polskiej waluty. Wskazuje na to sytuacja techniczna na parze EUR/USD. Czynnikiem pewnego ryzyka są nadchodzące wybory prezydenckie. Wygrana kandydata PO będzie odebrana przez rynek pozytywnie, ze względu na idące za tym wzmocnienie obozu rządzącego i w efekcie większe prawdopodobieństwo utrzymania odpowiedzialnego budżetu.    

EUR/USD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami piątkowa korekta spadkowa na eurodolarze była okazją do kupna euro. Dalsza poprawa sentymentu na rynkach sprzyja osłabieniu dolara. Zanegowanie wybicia poniżej 1,21 otwiera możliwość kontynuacji wzrostów na EUR/USD w kierunku 1,25. W ubiegłym tygodniu raportowano zwiększone zainteresowanie 1-miesięcznymi opcjami call z tą właśnie ceną wykonania. Trwający short squeeze może w pewnym momencie wyraźniej przyspieszyć - jest to tym bardziej prawdopodobne im słabsze są cofnięcia w trwającym impulsie. Pewnym czynnikiem może być tu zbliżający się koniec kwartału i I półrocza. Popołudniu rynek będzie reagował przede wszystkim na dane o produkcji przemysłowej z USA. 

GBP/USD

Utrzymanie krótkoterminowego wsparcia przy 1,4690 wzmocniło stronę popytową i funtdolar ustanowił kolejny nowy szczyt w trwającej korekcie głównego trendu spadkowego. Obecny układ techniczny sprzyja kontynuacji wzrostów w kierunku 1,49-1,50, o ile utrzymane zostanie wsparcie przy 1,4740. Kulminacyjną fazą twającego ruchu może okazać się jutrzejsza publikacja danych o sprzedaży detalicznej. Lepsze dane mogą przyspieszyć umocnienie funta do dolara. Taki ruch wykorzystalibyśmy przynajmniej do częściowej realizacji zysków z długich pozycji. 

USD/JPY

Wyraźna poprawa nastrojów na rynkach nie przekłada się znacząco na pary jenowe w dniu dzisiejszym. Ostrożność graczy może wynikać z bliskości istotnych oporów technicznych. Warto odnotować, że opublikowane niedawno dane o sentymencie wśród największych firm produkcyjnych wskazują na istotną poprawę nastrojów. Na USDJPY trwa konsolidacja w wąskim zakresie. Wybicie z przedziału 90,9-92,1 powinno zadecydować o dalszym kierunku na tej parze.

Wojciech Smoleński
IDM

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / IDM: Złoty stabilny, z nutą niepewności przed wyborami