IDMSA: dolar rozpoczął korektę

opublikowano: 23-01-2007, 11:22

Ton jej wypowiedzi był nieco bardziej gołębi niż poprzednich mówców z Fed w ostatnich dniach, ale rynek tego oczekiwał, gdyż Yellen jest uznawana raczej za gołębia w FOMC. Z jej słów wynika, że obecny poziom stóp i retoryka Fed jest odpowiednia do sytuacji i nie ma powodów by stopy dalej podnosić.

Ton jej wypowiedzi był nieco bardziej gołębi niż poprzednich mówców z Fed w ostatnich dniach, ale rynek tego oczekiwał, gdyż Yellen jest uznawana raczej za gołębia w FOMC. Z jej słów wynika, że obecny poziom stóp i retoryka Fed jest odpowiednia do sytuacji i nie ma powodów by stopy dalej podnosić. Wczoraj nie były publikowane ważne dane makro, indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board przesunięty został na dzisiaj. W zeszłym tygodniu kolejne porcje dobrych danych makro przyczyniły się do chwilowych umocnień USD, jednak były one wykorzystywane do realizacji zysków. Ostatnio narzekaliśmy, że mimo oznak słabości USD, korekta nie może się rozwinąć. Dzisiaj widzimy rano wzrosty, co potwierdza słuszność kierunku. Celem w krótkim terminie jest 1.3010. Osłabieniu dolara pomaga także wzrost wartości Jena, który po ostatnich informacjach mocno stracił a teraz jest coraz bardziej podatny na korektę.

USD/PLN

Sądzimy, że rynek złotego będzie stabilny natomiast dolar może się korekcyjnie osłabiać na rynkach zagranicznych. Oczekujemy zatem, że USDPLN znajdować się będzie dzisiaj pod presją. Z dzisiaj publikowanych danych w USA na uwagę zasługuje przede wszystkim indeks Richmond Fed Mfg, lecz oprócz pewnego wzrostu zmienności w okolicy publikacji nie powinien on zadecydować o dalszym kierunku. Jeżeli wskazanie będzie dobre i dolar się umocni to inwestorzy zapewne wykorzystają je do sprzedaży USD i USDPLN. 2.9670 to poziomy korzystne do zakupów, 2.98 stanowić będzie opór.


EUR/PLN

Analiza techniczna sugerowała wczoraj zakupy EURPLN na obecnych poziomach. Wczoraj naszej walucie pomógł dobry sentyment do aktywów na rynkach wschodzących, dzisiaj sytuacja jest nieco gorsza, może za sprawą lekkiego umocnienia jena. W przypadku złotego dochodzi oczekiwanie na dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu, które będą dzisiaj publikowane. Złotemu mogła zaszkodzić także wypowiedź Haliny Wasilewskiej-Trenkner, która powiedziała, że RPP powinna podwyższyć stopy procentowe teraz, aby zapobiec znaczącemu przekroczeniu celu inflacyjnego w 2008 roku. Obligacje a w efekcie złoty nieco straciły po tej informacji. Spadek wartości złotego został dość szybko powstrzymany i obecnie złoty znajduje się na neutralnych poziomach. Uważamy, że najbardziej prawdopodobnym zakresem wahań jest 3.84 – 3.87 i nie przewidujemy aby został on w najbliższych dniach naruszony. Rynkowi brakuje impulsu, bądź tzw. ‘tematu’ pod który inwestorzy mogliby otwierać pozycje. 

EUR/USD

Wczorajsza sesja na rynku EURUSD przyniosła chwilowe umocnienie dolara. Zostało ono jednak powstrzymane blisko oporów technicznych. Zamieszanie na rynku ropy związane z wygasaniem kontraktów nie pomagało dolarowi określenia kierunku. Dzisiaj po utworzeniu się kolejnego punktu na linii oporu dolar się osłabił. Sytuacja techniczna wskazuje wzrosty. Brak danych makroekonomicznych oraz raczej gołębie informacje z FED (Yellen) nie dostarczają powodów by raz jeszcze testować wsparcie. Kształt formacji technicznych wskazuje na możliwość pojawienia się oporu już przy 1.3010. Sugerujemy zatem zakupy EURUSD na spadkach i powiększanie pozycji na kolejnych wyższych dołkach, jak EURUSD rozpocznie następny ruch wyżej.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane