IDMSA: Dolar w centrum uwagi

IDMSA
opublikowano: 14-02-2008, 12:17

O godzinie 16:00 polskiego czasu Szef FED Ben Bernanke wraz z Henry Poulson’em będzie przesłuchiwany przez senacką komisję bankową.

Przedstawią oni sytuację gospodarczą Stanów Zjednoczonych, odniosą się także do wydarzeń na rynkach finansowych. Agresywne cięcia stóp procentowych , a także wprowadzany właśnie przez administrację amerykańską system ulg podatkowych oraz także inne działania mające wspomóc amerykańską gospodarkę w połączeniu z wystąpieniem szefa FED powinny lekko sprzyjać notowaniom USD.
Dziś w nocy zostały opublikowane zaskakujące dane dotyczące dynamiki japońskiego PKB w IV kwartale. Oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. w relacji kwartalnej oraz 1,7 w relacji rocznej, fatycznie był to odpowiednio wzrost o 0,9 i 3,7 proc. W ślad za danymi wzrósł indeks Nikkei o ponad 4 proc. Natomiast kurs japońskiej waluty w pozostał stabilny.

Dobre nastroje na rynkach akcji powinny przełożyć się aprecjację kursów walut rynków wschodzących – dotyczy to również złotego. Tu ważnym czynnikiem będzie kształtowanie się kursu EUR/USD.        

EURPLN

Złoty ma szanse na dalsze umocnienie, kolejny udany dzień na światowych giełdach może mu jeszcze w tym pomóc. Złoty może umocnić się  do 3,5750, natomiast w przeciągu utrzymania się dobrych nastrojów w najbliższym czasie do 3,5550. Warto obserwować sytuację na EUR/USD, który będzie reagował dziś na dane ze strefy euro, a także na wystąpienie szefa FED przed komisja senacką. 

EURUSD

Ostatnie dość stabilne notowania EUR/USD mogą zakończyć się dość mocnym wybiciem . Należy obserwować zachowanie się kursu w obrębie kanału wzrostowego – najbliższy opór 1,4625 – górne ograniczenie kanału wzrostowego. Dziś wpływ na notowania EUR/USD będą miały dane ze strefy euro, a także wystąpienie szefa FED przed komisją senacką. 

GBPUSD

Po opublikowaniu projekcji inflacyjnej, która przewiduje utrzymanie inflacji powyżej celu, a nawet przekroczenie górnego progu odchyleń wokół celu wskazuje na to, że w najbliższym czasie raczej nie można spodziewać się obniżki stóp. Para ta od pięciu dni koryguje spadki, które na początku lutego sprowadziły notowania z poziomu ponad 1,99 do 1,9386. Nie należy wykluczyć zwyżki do 1,9700 - 1,9750, gdzie znajduje się trzymiesięczna linia bessy.

USDJPY

Opublikowane dzisiaj w nocy dane makroekonomiczne z Japonii nie pozostawały bez  wpływu na kurs USDJPY. Dane były znacząco lepsze od prognoz i wywołały silny wzrost na tokijskiej giełdzie. Po wczorajszym wzroście - kiedy to kurs USDJPY wybił się górą z około trzytygodniowej stabilizacji notowania wahają się w przedziale 108,06-108,33 . Obserwowany wzrost apetytu na ryzyko przemawia raczej za wybiciem górą .

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane